Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Centrum terénní archeologie UHK otevřelo nové laboratoře

24. 6. 2023

page.Name
Univerzita Hradec Králové (UHK) v pátek odpoledne otevřela odborné pracoviště Centra terénní archeologie (CETA). Laboratoře vznikly v budově univerzity v ulici Víta Nejedlého na Slezském Předměstí. Otevření archeologických laboratoří umožní sjednotit výzkum do jedné budovy UHK, řekl ČTK mluvčí univerzity Jakub Novák. Rekonstrukce a příprava prostor vyšla na 11 milionů korun a dalších zhruba 15 milionů má hodnotu přístrojové vybavení.

Podle vedoucího CETA a archeologa univerzity Ladislava Rytíře archeologické laboratoře rozšíří nejen možnosti výuky, ale také pomohou kvalitněji zajistit archeologickou památkovou péči v regionu východních Čech.

Součástí laboratoří jsou přístroje pro pokročilé archeologické analýzy, například RTG, CT, magnetometr, zařízení pro optickou a 3D mikroskopii nebo pro geochemické analýzy.

CETA je univerzitním výzkumným centrem UHK podřízeným katedře archeologie, funguje od roku 2018. Financování centra je hrazeno z jeho smluvní činnosti.

Katedra archeologie je součástí Filozofické fakulty (FF) UHK. Zajišťuje výuku v akreditovaných studijních programech archeologie na bakalářském, magisterském a doktorském stupni vysokoškolského studia.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. Univerzitu studuje zhruba 6500 lidí plus zahraniční studenti.

ČTK
Foto: Facebook Filozofická fakulta UHK