Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

FOTO: Nová Fortna funguje už půl roku, doprava v okolí je díky ní plynulejší

28. 6. 2023

FOTO: Nová Fortna funguje už půl roku, doprava v okolí je díky ní plynulejší 26 snímků
Už více než půl roku jsou v provozu zrekonstruovaná křižovatka Fortna a přilehlý dopravní terminál. Ačkoliv nová kruhová křižovatka vzbuzovala mezi Hradečáky před dokončením obavy, šestiměsíční provoz ukázal, že plynulost provozu se v lokalitě po rekonstrukci zlepšila. Problém s kruhovým objezdem nemají ani řidiči městské hromadné dopravy. I podle nich je nyní provoz v okolí Fortny výrazně plynulejší než dříve.

Přesně 16. prosince loňského roku se slavnostním přestihnutím pásky otevřela pro řidiče křižovatka Fortna v centru Hradce Králové, přilehlý dopravní terminál a také Moravský most. Stavbaři během osmiměsíčních prací přestavěli křižovatku na kruhový objezd a přebudovali širší okolí dopravního uzlu. Především vybudovali nová přestupní stanoviště městských a linkových autobusů. Město přestavba vyšla na 63,6 milionu korun, přičemž zhruba 43 milionů pokryla evropská dotace. 

Před rekonstrukcí se na původní křižovatce ve tvaru T často tvořily dlouhé kolony. Kruhový objezd podle zkušeností řidičů situaci zlepšil. "V odpolední špičce někdy minutku před Fortnou čekám, ale situace je rozhodně mnohem lepší než dřív," řekl Salonkám Petr Novák, který jezdí přes Fortnu z práce každý všední den. Podobně se k Fortně vyjádřil i náměstek primátorky pro dopravu Miroslav Hloušek (ODS), podle kterého působila Fortna před rekonstrukcí jako dopravní špunt v centru města. "Jako příčinu jsem viděl v nekoordinaci chodců na přechodech v okolí Fortny a samozřejmě v malé prostupnosti té původní křižovatky ve tvaru T. Často se stávalo, že v dopravní špičce byl pro řidiče opravdu problém tudy projet," uvedl Hloušek. 

Kruhový objezd se podle náměstka pro dopravu ukázal jako dobré řešení, které výrazně zlepšilo dopravní situaci v centru města. Částečným problémem podle něj zůstávají chodci na přechodech u kruhového objezdu. „Je to spíš nárazový problém. Když přijede ráno hodně studentů a v desetimetrových rozestupech přechází silnici, způsobuje to před kruhovým objezdem kolony. Do budoucna bych proto doporučil instalovat tam chodecké dopravní značení,“ nastínil Miroslav Hloušek možnost vytvořit u Fortny světelnou signalizaci pro chodce. 

Spokojenost dávají podle ředitele Dopravního podniku města Hradec Králové Zdeňka Abrahama najevo i řidiči městské hromadné dopravy, kteří Fortnou denně projíždí. „Řidiči nám říkají, že provoz na Fortně je nyní určitě plynulejší a lokalita patří k víceméně klidným místům. Ne, že by se tam v té největší špičce vůbec netvořily kolony, ale rozhodně nedosahují až někam ke zdravotnické škole, jak to bývalo běžné před rekonstrukcí," řekl Salonkám Abraham. Kromě rekonstrukce křižovatky je podle Abrahama jedním z důvodů zlepšení situace fakt, že se lidé během loňské osmiměsíční uzavírky Fortny naučili jezdit po jiných trasách.

Před otevřením nové Fortny se na sociálních sítích často řešila také otázka, zda řidiči s kloubovými autobusy zvládnou kruhovým objezdem bez problému projet. Podle Abrahama to ale nikdy nebyl reálný problém a řidiči s tím nemají problém. V Hradci jezdí i po menších kruhových objezdech než je ten u Fortny. 

Ačkoliv se rekonstrukce Fortny podle všeho celkově povedla, objevily se během prvního půl roku i některé dílčí zádrhely. Tím nejviditelnějším bylo, když v zimě pracovníci technických služeb zjistili, že se strojem zimní údržby nemohou projet kolem označníku B na nové zastávce u okresního soudu. Označník tak museli dělníci o několik desítek centimetrů posunout. Teprve nyní se také spouští jedna z nových funkcí přestupního terminálu Fortna, která cestujícím ukazuje reálný čas příjezdu autobusu včetně případného zpoždění.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Ester Machačová, Lenka Kohoutková