Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

FOTO: Stavba stadionu míří do finiše. Rozdíl oproti vizualizacím budí rozpaky

2. 6. 2023

FOTO: Stavba stadionu míří do finiše. Rozdíl oproti vizualizacím budí rozpaky 16 snímků
Už jen necelé čtyři týdny zbývají do kolaudace nového fotbalového stadionu v Malšovicích. V aréně pod lízátky pro 9300 lidí už je několik tisíc sedaček, v sobotu začali stavbaři zasévat nový trávník a prakticky dokončené už je opláštění celé arény. Právě to ale budí mezi fanoušky velké rozpaky. Oproti vizualizacím totiž vypadá výrazně jinak. Jenže opláštění vybrala sama radnice, konkrétně předchozí vedení města. Méně průhledné by prý stálo až o 30 milionů víc.

Po více než 15 měsících od zahájení míří stavba nového multifunkčního fotbalového stadionu v Malšovicích do finále. Stavbaři mají na dokončení stadionu už jen necelé čtyři týdny. V pátek 30. června se totiž uskuteční kolaudace stavby, na kterou už dle svých slov dostali představitelé hradecké radnice v čele s primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK). 

Ačkoliv se v posledních týdnech a měsících opakovaně spekulovalo o možném zpoždění stavby, na které upozorňoval město i správce stavby společnost Grinity, těsně před dokončením se zdá, že stavební konsorcium v čele s firmou Strabag svůj závazek opravdu zvládne dokončit do smluvního termínu. "Jsme přesvědčeni, že do 30. června stadion zkolaudujeme. Všechno běží podle plánu," uvedl před 12 dny technický ředitel odštěpného závodu společnosti Strabag Petr Kafka při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) na stadionu.  "Určitě by mě sem nevzali, kdyby hrozilo, že se to nestihne," doplnil i premiér. 

Všechny sedačky budou na tribunách v půlce června

Už v druhé polovině května začaly v hledišti nové arény postupně přibývat sedačky. Aktuálně jich je na stadionu už několik tisíc. "Počítáme, že všechny sedačky budou na místě někdy v polovině června. Na východní a západní tribuně jsme nahrubo namontovali světla. Po zasetí trávníku a dokončení hrací plochy se budou ustavovat do pozic, bude se měřit a nastavovat intenzita světla,“ popsal na klubovém webu další plány manažer stavby hradecké arény Daniel Novotný. Velký posun hlásí také v interiéru, zejména pak v hlavní tribuně, kde už probíhají finální práce jako pokládání koberců, nasazování dveří nebo malba místností. 

V sobotu se pak uskutečnil možná poslední důležitý milník. Poté, co na hrací plochu v předchozích dnech dělníci navezli zeminu, začalo v sobotu zasévání nového trávníku. Podle plánů by se měl úvodní zápas na novém stadionu odehrát 5.srpna, což je za devět týdnů. Do té doby by měl trávník při řádné péči stihnout dostatečně vyrůst. 

Druhá Allianz Arena v Hradci nebude, opláštění už se nezmění

Z naprosté většiny je už aktuálně hotové opláštění arény. Právě jeho podoba budí mezi Hradečáky nejvíce emocí. Propustný tahokov připomínající obyčejné pletivo totiž už na první pohled vypadá úplně jinak než bílý plášť známý z vizualizací stadionu. Na rozdíl upozorňují fanoušci na sociálních sítích. 

A téma opláštění nového stadionu se minulý týden dostalo i na jednání hradeckého zastupitelstva, kde ho zvedl Denis Doksanský z opozičního hnutí ANO. "Myslel jsem si, že je to konstrukce, na kterou se opláštění teprve přichytí. Překvapilo mě, že to vypadá úplně jinak než na vizualizaci,“ říkal na veřejném zasedání Doksanský. "Jako obyčejný fanoušek jsem z toho rozpačitý. Skutečně jsem se na základě těch vizualizací těšil, že to bude vypadat jako menší Allianz Arena v Mnichově," řekl Salonkám Doksanský. 

Současný investiční náměstek Lukáš Řádek (TOP09) sice připustil, že opláštění je o něco průhlednější, než se předpokládalo a on osobně by byl pro jiné, výběr opláštění však proběhl ještě za minulého vedení města.

"Nevypadá to stejně a nebude to vypadat stejně. Mrzí mě to. Je to klasická past vizualizace. Stavba se nerealizuje podle vizualizace, ale podle schválené dokumentace. Fasáda z tahokovu se řešila vzorkováním, kde se vybírala varianta. Přesně toto řešeníbyl oficiálně vybrán a odsouhlasen bývalým vedením města 5.5.2022," informoval a sociálních sítích Řádek. 

A důvod rozdílného vzhledu opláštění oproti vizualizacím? Samozřejmě cena. Zastupitel za ANO a do nedávna člen představenstva FC Hradec Králové Jiří Kos minulé úterý uvedl, že na problém upozorňoval už před půl rokem. "Je několik druhů tahokovů a samozřejmě záleží na ceně. Pokud by tam byl tahokov s propustností pět až osm procent, stálo by to o 20 až 30 milionů víc," řekl Kos. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Šatalík / fchk.cz, Oldřich Vlasák