Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

FOTO: Trávník roste jako z vody! Hřiště v nové aréně už se zelená

12. 6. 2023

FOTO: Trávník roste jako z vody! Hřiště v nové aréně už se zelená 4 snímků
Pouhých devět dní od chvíle, kdy se v nové aréně začal zasévat trávník, už budoucí hrací plocha zřetelně zezelenala. Ukazují to nejčerstvější fotky z multifunkčního fotbalového stadionu v Malšovicích. Na svém místě už je většina z celkových 9300 sedaček a vše spěje ke kolaudaci stadionu, která je plánovaná na 30. června. Hradecká radnice dnes také reagovala na kritiku kvůli podobě opláštění arény. Tvůrci arény prý museli loni kvůli složité situaci na trhu související s válkou a energetickou krizí dělat velké kompromisy.

Se zaséváním nového trávníku začali stavbaři v sobotu 3. června poté, co na hrací plochu v předchozích dnech dělníci navezli zeminu. Podle plánů by se měl úvodní zápas na novém stadionu odehrát 5.srpna. Do té doby by měl trávník při řádné péči stihnout dostatečně vyrůst. Už po devíti dnech je na fotografiích, které dnes zveřejnil hradecký fotbalový klub na svých sociálních sítích, jasně vidět, že hrací plocha se začala řádně zelenat. 

Z fotografií je také patrné, že na svém místě už je většina sedaček v nové aréně. Jižní a východní tribuny jsou již plné sedaček, severní tribuna, kde budou mít svůj sektor také domácí vlajkonoši, je zatím osazená sedačkami zhruba z poloviny. Nejvíc práce pak zbývá stavbařům na západní tribuně, ve které je také zázemí klubu. Podle dřívějšího vyjádření manažera stavby hradecké arény Daniela Novotného by ale i tam měli stavbaři sedačky brzy instalovat. "Počítáme, že všechny sedačky budou na místě někdy v polovině června," uvedl Novotný na konci května. Celková kapacita nového stadionu bude 9300 míst. 

Celá stavba by měla hotová už za necelé tři týdny. V pátek 30. června se totiž uskuteční kolaudace stavby, na kterou už dle svých slov dostali představitelé hradecké radnice v čele s primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK). 

O opláštění bylo rozhodnuto před rokem, souhlasilo město i architekt

Hradecká radnice dnes současně uveřejnila tiskovou zprávu, ve které reaguje na kritiku, která se v posledních týdnech snesla na podobu opláštění nové arény. Propustný tahokov připomínající obyčejné pletivo totiž už na první pohled vypadá úplně jinak než bílý plášť známý z vizualizací stadionu.

Podle architekta Tomáše Vymetálka, který je jedním z autorů návrhu nové hradecké multifunkční fotbalové arény, bylo loni na jaře při výběru opláštění potřeba dělat velké kompromisy. Jednak kvůli nedostupnosti některých materiálů a zejména pak kvůli dodržení městem stanovené maximální ceny celé stavby. 

"Výstavba fotbalové arény se bohužel časově dostala do té nejtěžší možné doby za posledních nejméně 30 let, kdy v důsledku vzniklé mezinárodní situace a nastalé energetické krize přišlo skokové zdražení stavebních materiálů a současně došlo k zastavení velkého množství výrobních kapacit. Výsledkem byl omezený sortiment určitých materiálů, což se týkalo i tahokovu na fasádu, a také podstatně prodloužené dodací lhůty. Muselo se vybírat z těch tahokovů, které byly loni na jaře v Evropě reálně dostupné, jejichž parametry odpovídaly zadávacím podmínkám a současně nepřinesly investorovi další vícenáklady v řádu možná až desítek milionů korun. Na výsledném typu, který se nakonec pro fasádu použil, jsme se společně shodli jak s techniky, stavitelem, správcem stavby a také samozřejmě i se zástupci města," uvedl Vymetálek. 

Nakonec použitý tahokov z přírodního hliníku by podle něj měl mít i určité výhody. "Oproti ocelovému má delší životnost a také se více hodí k naturálnímu výrazu monolitické nosné konstrukce tribun," řekl architekt Tomáš Vymetálek a dodal, že bez kompromisů se podařilo zajistit vnitřní uspořádání arény s dokonalým výhledem na hrací plochu stadionu z každé sedačky na tribunách.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FC Hradec Králové