Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hradecký kraj dá na rekonstrukci Pedagogické fakulty UHK 45 milionů

5. 6. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj má v plánu poskytnout na rekonstrukci budovy Pedagogické fakulty (PdF) Univerzity Hradec Králové (UHK) dotaci 45 milionů korun. Původně předpokládaný rozpočet investice se zvýšil zhruba na 410 milionů korun a bez pomoci kraje by univerzita s rekonstrukcí budovy v centru Hradce Králové nejspíš nemohla začít. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Adam Valenta (Piráti). Návrh dotace dnes schválili krajští radní, na nejbližším zasedání jej projednají krajští zastupitelé.

"Je potřeba, aby kraj pomohl své regionální univerzitě i ve chvíli, kdy se ocitá v souvislosti s investičními záměry v nelehké situaci. Projekt na rekonstrukci budovy pedagogické fakulty považuji za dokončení potřeb univerzity při vytváření dostatečných kapacit v budovách, které má k dispozici," řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Dotace by měla být rozdělena do tří let po částkách 15 milionů korun. Podle hejtmanství se stavební práce budou týkat zejména interiérů. Dotaci ve výši 271 milionů korun přislíbilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Cílem projektu je kompletní rekonstrukce památkově chráněného objektu budovy PdF na náměstí Svobody v centru Hradce Králové. Rekonstrukce zvýší kapacitu pro přípravu budoucích učitelů a umožní další výzkumné, výukové a jiné činnosti fakulty.

"S příchodem současného vedení Královéhradeckého kraje v čele s panem hejtmanem Červíčkem cítím ze strany kraje největší podporu za celou dobu mého rektorského mandátu. Jsem rád, že kraj vnímá, že UHK zajišťuje pro region ročně nejen stovky kvalitních učitelů a učitelek, ale i dalších odborníků a odbornic v mnohých oblastech," řekl ČTK rektor UHK Kamil Kuča.

Případné udělení dotace je podle něj zásadní moment ovlivňující rozhodnutí, jestli se do rekonstrukce budovy UHK může pustit, protože dotace ministerstva školství nedosahuje potřebné výše vzhledem k odhadovaným nákladům rekonstrukce. "Budova je aktuálně zakonzervovaná a připravená k zahájení rekonstrukce okamžitě. Po udělení dotace je třeba dokončit administrativní úkony, předpokládáme ale, že pokud by skutečně vše v pořádku proběhlo, rekonstruovat by se mohlo začít během letních měsíců. Kompletní rekonstrukce interiéru má trvat dva roky," řekl ČTK mluvčí UHK Jakub Novák.

UHK v posledních letech investovala do svého rozvoje desítky milionů korun. Loni dokončila rekonstrukci budovy filozofické fakulty na náměstí Svobody za 216 milionů korun. Připravuje také další rozvoj univerzitního kampusu Na Soutoku, pro zpracování dokumentace pro územní řízení získala od Královéhradeckého kraje dotaci 16 milionů korun.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí plus zahraniční studenti.

ČTK
Foto: Petr Doležal