Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Inteligentní dopravní systém v Hradci získal ocenění dopravních odborníků

29. 6. 2023

page.Name
Hradec Králové získal cenu od dopravních odborníků za nedávno dokončený inteligentní dopravní systém (IDS). Sdružení pro dopravní telematiku udělilo Hradci ocenění v celostátní soutěži Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2022. Pochvalu dostal Hradec i od odborníků z Fakulty dopravní ČVUT, kteří IDS označili za v Česku unikátní dopravně technické dílo. Hradecké IDS je v plném provozu od začátku května, jeho hlavním cílem je modernizace dopravy a zvýšení plynulosti provozu.

Ačkoliv řidiči v Hradci dle ohlasů na sociálních sítích nejsou zatím z fungování IDS úplně nadšení, dopravní odborníci vybudování systému hodnotí velmi kladně. „Jsou to pro nás první signály, že zavedení inteligentního dopravního systému v našem městě dává smysl. Díky jeho funkcím máme kvalitní data o dopravě, kterou pak můžeme postupně rozvíjet a zlepšovat. Cenu SDT získal systém mimo jiné za nový způsob detekce a řízení dopravy, také úpravy pro nevidomé a invalidy či možnosti preference vozidel IZS a MHD,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast dopravy Miroslav Hloušek (ODS).

Cenu v rámci jubilejního 20. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2022 město převzalo začátkem června. Soutěž se konala pod záštitou místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářové (STAN), ministra dopravy ČR Martina Kupky (ODS) i primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody (ODS). Jejím hlavním cílem byla prezentace zlepšující se dopravní struktury v České republice a podpora dopravy a dopravní politiky.

V červnu také systém IDS hodnotil tým z Fakulty dopravní ČVUT, a to v rámci technického poradenství a výkonu technického dohledu nad projektem. Řešitelský tým ve složení Vladimír Faltus a Milan Sliacky v závěrečné zprávě mimo jiné uvedl, že se jedná o unikátní dopravně technické dílo. „Jeho jedinečnost spočívá jak v komplexnosti územního rozsahu, tak v integraci několika různých, ale vzájemně souvisejících telematických systémů. Není nám známo, že by se na území České republiky takto komplexní projekt podařilo vysoutěžit a zrealizovat v rámci jedné veřejné zakázky. Hradec Králové prokazuje, že i na území České republiky a s pomocí českých dodavatelů lze vybudovat systém, který lze bez kompromisů srovnávat s moderními dopravně-telematickými systémy světové třídy,“ zmiňuje realizační tým.

Stavební práce na inteligentním dopravním systému byly zahájeny před dvěma lety, do ostrého provozu byl pak systém uveden začátkem května letošního roku. Vybudování systému a jeho šestiletý provoz vyjde na 330,6 milionu korun, zhruba polovinu nákladů pokryla evropská dotace. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek