Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kraj pomůže udělat ze stadionu multifunkční arénu, přispěje 100 milionů

20. 6. 2023

page.Name
Zastupitelé Královéhradeckého kraje v pondělí schválili dotaci ve výši 100 milionů korun na přestavbu nového fotbalového stadionu v Malšovicích na multifunkční sportovní arénu. Krajská dotace podpoří multifunkční a regionální využití stadionu. Vznikne na něm lezecká stěna, přibydou tělocvičny a posilovny, atletický tunel, venkovní amfiteátr či parkovací dům pro kola. Dotace také pomůže vybavit arénu fotovoltaikou a v plánu je také vybudování podchodu mezi stadionem a parkovištěm u koupaliště Flošna.

Pro udělení stomilionové dotace hlasovalo v pondělí 32 přítomných zastupitelů, deset se zdrželo, nikdo nebyl proti. Město podle náměstka hejtmana Adama Valenty (Piráti) schválenou krajskou dotaci obdrží ve třech letech. Letos kraj uvolní 61 milionů korun, následující rok 15 milionů a v roce 2025 zbylých 24 milionů korun. Krajskou dotaci by mělo město použít na rozšíření a dovybavení multifunkčnosti arény, konkrétně na vybavení tribun, tělocvičen a dalšího sportovního zázemí, výstavbu parkovacího domu pro kola, nasvětlení arény či pořízení obnovitelných zdrojů energie.

Vedení kraje podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) přistoupilo k podpoře stadionu, protože hradecká multifunkční sportovní aréna má nadregionální význam. Budou se tam konat nejen sportovní utkání, ale také velké společenské a kulturní akce. "Dotace je odůvodněná. Krajská podpora umožní, že nový hradecký stadion nebude jen místem skvělých fotbalových utkání, ale že vznikne centrum pro celé spektrum akcí a společensko-kulturní život pro celý region," uvedl Červíček.

Zásadní součástí projektu stavby hradecké arény je podle něj její maximální multifunkční využití. Uvnitř stadionu a v jeho okolí budou tělocvičny, posilovny, lezecká stěna či běžecká dráha a dráha pro in-line. Současně vznikne možnost pořádat například vzdělávací akce, jako jsou konference, přednášky nebo výstavy.

"Je to jeden z důkazů, kdy obě samosprávy chtějí spolupracovat na projektech, které dávají smysl," řekla hradecká primátorka a krajská zastupitelka Pavlína Springerová (HDK).

Podle posledních informací hradecké radnice by měla být stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové včetně kolaudace hotová do 30. července. Jako zásadní termíny město stanovilo 5. srpen, kdy by se na stadionu mělo odehrát první domácí utkání prvoligového klubu FC Hradec Králové, a 3. září, kdy by se měl stadion slavnostně otevřít veřejnosti.

Podle zástupců hradecké radnice se sportovní areál začne měnit ve víceúčelovou arénu po otevření fotbalové části. "Projekt stadionu, který se dokončuje, počítal s vybudováním jeho čistě fotbalové části. Pořízení multifunkčních součástí stávající platná smlouva nezahrnovala. Vedení města jejich doplnění ale nyní připravilo a jsou v plánu. Počítá se se zřízením dalších víceúčelových prvků, které mají rozšířit nabídku využití stadionu i celého areálu pro širší, třeba i nefotbalovou veřejnost," uvedl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Celkově vyjde proměna fotbalového stadionu v multifunkční arénu podle něj zhruba na 120 milionů korun. "Většinu multifunkčních prvků dokončíme nejpozději do konce příštího roku. Některé komplikovanější části tohoto plánu však budeme budovat až do roku 2028," uvedl Řádek.

Stavba fotbalové arény začala v srpnu 2021. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Kapacitu bude mít 9300 diváků. S tavba stadionu by měla vyjít na 763 milionů korun včetně DPH, dalších 120 milionů se po otevření chystá město investovat do zmultifunkční arény. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Šatalík / fchk.cz