Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Před zimním stadionem vyrostlo nové pítko. Další bude brzy u lesního hřbitova

6. 6. 2023

page.Name
Od dnešního dne mohou Hradečáci využívat nové městské pítko před zimním stadionem. Dnes dopoledne předala městu pítko společnost Královéhradecká provozní. Zejména v teplých letních dnech nabízí pítka ve městě možnost občerstvit se zdarma pitnou vodou. Další fungují na Baťkově náměstí, u Adalbertina, na náměstí 28. října nebo v Šimkových sadech. Další pítko pak připravují vodohospodáři u lesního hřbitova, kde by mělo sloužit bruslařům, cyklistům a pěším návštěvníkům městských lesů.

Nové pítko u zimního stadionu v úterý slavnostně předalo vedení společnosti Královéhradecká provozní hradecké primátorce Pavlíně Springerové (HDK). Pítko nabídne možnost občerstvení se zdarma a pohodlně pitnou vodou, která bude vodohospodáři pravidelně kontrolována. Doplní tak stávající hradecká pítka, která občanům slouží na Baťkově náměstí, u Adalbertina, na náměstí 28. října nebo v Šimkových sadech.

„Pítka se stávají oblíbenou součástí veřejných prostranství. Ocení je prakticky každý, chodci, cyklisté i pejskaři. Ve spolupráci s Královéhradeckou provozní jsme vybrali místo vhodné pro umístění pítka, a to v prostoru před zimním stadionem, kde je hlavní vstup do Jiráskových sadů, a kříží se zde několik tras pro pěší a cyklisty. Věřím, že si tento zajímavý a užitečný prvek postupem času všichni oblíbí,“ řekla dnes primátorka.
 
Veřejná pítka s pitnou vodou jsou velkým trendem posledních let, který lze pozorovat v mnoha českých městech. „Vodní prvky nejen, že zpestřují veřejný prostor, ale podstatné jsou také pro zmírnění důsledků tzv. tepelných ostrovů, což jsou místa na náměstích nebo ulicích v centru města s vyšší teplotou než jejich okolí,“ doplnil Tomáš Hosa, provozní ředitel Královéhradecké provozní.

Při rozmísťování pítek pro veřejnost by vodohospodáři rádi postupovali ve spolupráci s městem koncepčně a systémově. Již nyní připravují další pítko u lesního hřbitova, které v blízkosti lesní cesty Hradečnice poskytne jistě velké využití pro bruslaře, cyklisty a pěší návštěvníky městských lesů.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecká provozní