Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Problém s vodou na Stříbrňáku. Po koupání byste se měli osprchovat

17. 6. 2023

page.Name
Voda ve Stříbrném rybníce má podle krajských hygieniků zhoršenou kvalitu. Lidé by se proto po koupání v rybníce měli osprchovat čistou vodu. Zhoršená kvalita vody je na Stříbrňáku už každoročním problémem, například loni zde museli kvůli sinicím ukončit koupací sezonu už v druhém srpnovém týdnu. Letos zatím může koupací sezona pokračovat, varovným signálem je ovšem fakt, že zhoršenou jakost zaznamenali hygienici hned při prvních letošních odběrech v polovině června.

Problémy s kvalitou vody se na Stříbrňáku objevují pravidelně, letos se však poprvé vyskytly nezvykle brzo. Už v červnu zaznamenali hygienici zhoršenou jakost vody ve Stříbrném rybníku naposledy v roce 2015. Letos se problémy vyskytly hned při prvních letošních odběrech. Hygienici odebrali vzorky vody v pondělí 12. června. Na základě výsledků doporučují lidem osprchovat se po koupání v rybníce čistou vodou.  

Opakované problémy s kvalitou vody ve Stříbrném rybníce už delší dobu řeší Městské lesy společně s hradeckou radnicí. Nedávno dokončená studie navrhla hned několik typů opatření, která by měla vést ke zlepšení kvality vody. Na podzim se proto chystá výlov rybníku. "Určitě musí dojít ke změně rybí obsádky. Na podzim by se měl provést výlov rybníku a následně nově nastavit rybářský management. Z dalších opatření se nám jeví jako nejlepší a ekonomicky nejvýhodnější provést vybudování mokřadů na přítocích do rybníka, především pak na Bělečském potoce, které budou fungovat jako kořenová čistírna a zajistí zlepšení kvality přitékající vody. V záloze je pak ještě i možnost odbahnění Stříbrného rybníka, která však bude finančně a technicky velmi náročná,“ informoval v květnu náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Adam Záruba (Změna pro Hradec). 

V Hradci Králové hygienici odebírají vzorky také ve Wake Parku v Plačicích. Tam je voda podle výsledků z minulého týdne voda v pořádku. Problémy nejsou ani v umělých koupalištích. "Na umělých koupalištích v kraji, která zahájila provoz, je voda ke koupání vyhovující," informovala mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Hygienici sledují kvalitu vody jen na vodních plochách uvedených na jejich webových stránkách. Jinde kvalitu vody nemonitorují, a koupání je tam tak na vlastní nebezpečí. Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí.

Ještě hůř než Stříbrný rybník dopadlo tento týden koupaliště v Dolcích u Trutnova. Rozbory vody krajských hygieniků z 12. června zjistily, že tamní voda je nebezpečná ke koupání. Provozovatel tak ve čtvrtek ukončil letošní koupací sezonu. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz