Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

První zádrhel zrekonstruované koalice. Volba Outlého radním skončila fiaskem

20. 6. 2023

page.Name
Rada města v Hradci Králové zůstává navzdory plánu vládní koalice pouze desetičlenná. Zastupitelstvo na dnešním zasedání překvapivě nezvolilo radním Jindřicha Outlého, kterého na tuto funkci navrhla primátorka Pavlína Springerová (HDK). Navzdory tomu, že koalice měla na dnešním zasedání 20 zastupitelů, v tajné volbě dostal Outlý jen 17 hlasů. Ke zvolení bylo potřeba 19. Podle primátorky je důvodem technické selhání, volbu Outlého plánuje na srpnovém zasedání navrhnout znovu.

První zkouška zrekonstruované hradecké koalice, kterou od začátku června tvoří HDK+TOP 09, ODS, Piráti, Změna pro Hradec a Zelení a tři přeběhlíci původně zvolení za jiné subjekty, skončila fiaskem. Na úterním zasedání zastupitelstva se koalici nepodařilo zvolit novým městským radním Jindřicha Outlého. Toho na post, který svou rezignací uvolnil šéf dnes již opozičního hnutí Rozvíjíme Hradec Jan Holásek, navrhla primátorka Pavlína Springerová. 

Koalici, která disponuje v 37členném zastupitelstvu pohodlnou většinou 21 hlasů, chyběl na dnešním zasedání pirátský zastupitel Jan Zeman. I přesto nemělo být zvolení Outlého problémem. Jenže v tajné volbě dostal předseda finančního výboru nečekaně pouze 17 hlasů. Tři členové koalice se tak pravděpodobně zdrželi, nebo byli dokonce proti volbě Outlého radním.

Bezprostředně po konci dnešního zasedání si proto primátorka svolala koaliční zastupitele. V kroužku přímo v jednacím sále hlasitě dávala najevo nespokojenost s tím, jak hlasování dopadlo a zjišťovala, kdo ze členů koalice pro Outlého nehlasoval. "Jeden člen koalice dopředu avizoval, že nechce hlasovat pro zvolení pana Outlého. Pokud je to vyjádřené dopředu, umožňuje mu to i koaliční smlouva. Ve výsledku hlasování ale haprovaly další dva hlasy. Když jsme si to teď analyzovali, došli jsme k závěru, že pravděpodobně to bylo technicky nedobrým provedením hlasování," řekla po pár minutách přítomným novinářům.

Volba radního dnes probíhala tajným hlasováním. Oproti dřívějšímu zvyku však zastupitelé nehlasovali papírovou formou, ale přes aplikaci ve svých noteboocích. "Ze 34 zasunutých karet hlasovalo jen 32 lidí. Protože nám v té aplikaci naskočilo hlasování několikrát po sobě, tak je velmi pravděpodobné, že někdo hlasoval v původním hlasování, které se poté smazalo a v tom správném pak už nehlasoval. Jinak si to celé nedovedu vysvětlit. Měli jsme poměrně upřímnou debatu a nebyl tam nikdo, kdo by vyjádřil s nominací pana Outlého problém. Myslím, že šlo o technické selhání a příště budeme hlasovat po staru papírově," vysvětlila Springerová. Volbu Outlého pravděpodobně znovu navrhne na srpnové schůzi zastupitelů.

Jindřich Outlý je jedním ze tří členů koalice, který byl v loňských volbách zvolen na kandidátce jednoho z opozičních hnutí. Outlý společně s Monikou Štayrovou v lednu opustil zastupitelský klub hnutí ANO av květnu se oficiálně připojil ke koalici vedené Springerovou. Nezařazenou členkou koalice zůstává také náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Ilona Dvořáková, která byla zvolena za hnutí Rozvíjíme Hradec (RH). Po odchodu hnutí do opozice Dvořáková RH opustila a zůstala ve vedení města. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Hnutí ANO