Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Stavba stadionu bude mít asi měsíc zpoždění, stavebním firmám hrozí sankce

14. 6. 2023

page.Name
Stavba nového fotbalového stadionu v Malšovicích bude mít zhruba měsíční zpoždění. Stavební firmy navzdory nedávným proklamacím nestihnout novou arénu zkolaudovat do konce června, jak jim ukládá smlouva s hradeckou radnicí. Podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) by měla kolaudace proběhnout do 30. července. Firmy by tak měly městu platit statisícové pokuty za každý den prodlení. "Řešíme termíny kolaudací, konkrétní termín proto nyní nedokážeme stanovit," řekla ČTK mluvčí Strabagu Edita Novotná.

Ačkoliv v posledních týdnech stavbaři postupují na novém multifunkčním fotbalovém stadionu v Malšovicích mílovými kroky dopředu, dokončení stadionu i tak bude mít zpoždění. Podle primátorky Pavlíny Springerové se kolaudace stadionu protáhne zhruba o měsíc. Uskutečnit by se měla do 30. července, což znamená, že stavební konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont nesplní termín dokončení stanovený smlouvou s hradeckou radnicí. 

Město podle primátorky v úterý s firmami o situaci jednalo. Jako zásadní termíny stanovilo 5. srpen, kdy by se na stadionu mělo odehrát první domácí utkání prvoligového klubu FC Hradec Králové, a 3. září, kdy by se měl stadion slavnostně otevřít veřejnosti. "Firmy přisvědčily a deklarovaly, že jsou schopny a ochotny do 30. července realizovat stavbu tak, aby mohla být připravená a zkolaudovaná k prvnímu domácímu zápasu na začátku srpna," řekla primátorka.

Náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09) připomněl, že již v dubnu město vyslovilo obavu, že stavba stadionu se může prodloužit o šest až osm týdnů. Toto riziko podle něj stále trvá. "Zhotovitel nás ubezpečuje, že udělá v cílové rovince maximum pro to, aby umožnil odehrát první zápas 5. srpna," uvedl.

V případě měsíčního zpoždění činí pokuta více než šest milionů

V případě nedodržení termínu vyplývají pro dodavatele ze smlouvy finanční sankce dané procentuální částí z ceny díla. Denní sankce pro prvních 13 dní zpoždění vychází na 113.600 korun. Od 14. dne a dále jsou sankce na částce 284.000 korun denně.

Springerová k uplatnění sankcí uvedla, že město je v této věci vázáno smlouvou. "Budeme mít jednání s konsorciem firem, abychom si vyjasnili podmínky, které definuje smlouva, a jak dál postupovat," uvedla.

První zápas se stihne, říká Strabag. Termín kolaudace neví

Stavbaři podle mluvčí společnosti Strabag počítají s tím, že by se 5. srpna na stadionu mělo odehrát první utkání. "Práce na stadionu nyní běží naplno sedm dní v týdnu. Trávník za začíná zelenat, dělají se všechny druhy dokončovacích prací v interiérech i exteriérech. Na stavbě je kolem 200 pracovníků," řekla Novotná. Zatímco ještě nedávno stavbaři jakékoliv zpoždění odmítali a vedení města dokonce zaslali pozvánku na kolaudaci 30. června, nyní už o konkrétním datu kolaudace nehovoří. 

"Jsme přesvědčeni, že do 30. června stadion zkolaudujeme. Všechno běží podle plánu," uvedl 23. května technický ředitel odštěpného závodu společnosti Strabag Petr Kafka při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) na stadionu. "Určitě by mě sem nevzali, kdyby hrozilo, že se to nestihne," doplnil i premiér. Teď je ale všechno jinak. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Šatalík / fchk.cz