Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

UHK opraví budovu pedagogické fakulty, získala dotaci od kraje i města

22. 6. 2023

page.Name
Univerzita Hradec Králové (UHK) získala dvě výrazné dotace na rekonstrukci památkově chráněné budovy pedagogické fakulty (PdF) na náměstí Svobody. Celkem 45 milionů korun přispěje na rekonstrukci Královéhradecký kraj, dalších 15 milionů přidá město Hradec Králové. Rozhodli o tom tento týden krajští a městští zastupitelé. Bez pomoci kraje a města by UHK rekonstrukci ani přes dotaci 271 milionů od ministerstva školství nezvládla. Celkové náklady odhaduje UHK na 410 milionů. Práce mají začít už letos v létě, hotovo má být do dvou let.

Už v pondělí rozhodlo o dotaci ve výši 45 milionů korun zastupitelstvo Královéhradeckého kraje. Pro hlasovalo všech 39 přítomných zastupitelů. Dotace by měla být rozdělena do tří let po částkách 15 milionů korun. První část krajské dotace získá UHK letos, další příští rok a třetí v roce 2025. "Rozhodli jsme se podpořit rozvoj UHK. Je potřeba, aby kraj pomohl své regionální univerzitě i ve chvíli, kdy se ocitá v souvislosti s investičními záměry v nelehké situaci," řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

V úterý pak hlasovali o dotaci pro UHK také hradečtí zastupitelé. Pro udělení individuální dotace ve výši 15 milionů korun jich hlasovalo 26, zdržela se pouze část zastupitelů za hnutí ANO. V příštím roce dá město univerzitě 7,5 milionů korun, druhou polovinu dotace poskytne v roce 2025.

Univerzita o zahájení rekonstrukce památkově chráněné budovy v centru Hradce Králové na Náměstí svobody usiluje dlouhodobě. „Kompletní rekonstrukce objektu je zcela zásadní pro zajištění výzkumné, výukové a další činnosti pedagogické fakulty, která v rámci města a celého kraje hraje jednu z nejvýznamnějších rolí v oblasti vzdělávání učitelů. Proto považujeme za přirozené se na této investici jako zřizovatel základních škol částečně podílet,“ uvedla hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Vedení UHK uvedlo, že udělení krajské a městské dotace je zásadní moment ovlivňující rozhodnutí, jestli se univerzita do rekonstrukce budovy může pustit, protože dotace ministerstva školství nedosahuje potřebné výše vzhledem k odhadovaným nákladům. Budova PdF UHK je zakonzervovaná a připravená k zahájení rekonstrukce. Práce by tam mohly podle mluvčího UHK Jakuba Nováka začít v létě, kompletní rekonstrukce interiéru má trvat dva roky.

UHK v posledních letech investovala do svého rozvoje desítky milionů korun. Loni dokončila rekonstrukci vedlejší budovy filozofické fakulty na náměstí Svobody za 216 milionů korun. Připravuje také další rozvoj univerzitního kampusu Na Soutoku, pro zpracování dokumentace pro územní řízení získala od Královéhradeckého kraje dotaci 16 milionů korun.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí plus zahraniční studenti.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Doležal