Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Mlžná brána se v horkých dnech osvědčila, v Hradci přibydou další čtyři

19. 7. 2023

page.Name
V hradeckých ulicích vyrostou do konce července další čtyři mlžné brány. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti a pozitivnímu ohlasu na první mlžnou bránu, kterou technické služby instalovaly před třemi týdny u autobusové zastávky Alessandria, se radnice rozhodla systém mlžných bran rozšířit. Už brzy se tak budete moct zchladit na Malém náměstí, u Grandu, na Riegerově náměstí a na Ulrichově náměstí. Cena jedné mlžné brány vyjde na téměř 150 tisíc korun včetně DPH.

První mlžná brána, která má Hradečákům nabídnout osvěžení v parných letních dnech, stojí na Slezském Předměstí u autobusové zastávky Alessandria od konce června. „Pořízení první mlžné brány bylo pilotním projektem. Potřebovali jsme počkat na reakce veřejnosti, jestli bude o takovou formu ochlazení v horkých letních dnech zájem. Mlžná brána zaznamenala tak velký úspěch, že jsme se rozhodli pořídit další čtyři. Na vybraných místech v Hradci by měly být rozmístěny do 28. července,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický (Piráti).

Mlžné brány budou, stejně jako v případě té první, instalovat Technické služby Hradec Králové. Občanům budou k dispozici na Malém, Riegrově a Ulrichově náměstí, a také u Grandu v blízkosti zastávky MHD na straně k ulici V Kopečku.

Mlžná brána je vyrobena z nerezové oceli, má jedenáct vodních trysek a funguje na tlačítko s časovačem 15 vteřin. Jedna vyjde na téměř 150 tisíc korun včetně DPH. „Jedná se o další formu opatření, která pomáhají s ochlazením města v horkých letních dnech. Dalším takovým podobným příkladem jsou například mlhoviště, kterých najdou občané po celém městě jedenáct. Do budoucna bychom chtěli podobné typy opatření ještě rozšířit,“ dodává náměstek Vrbický. Na Velkém náměstí podle něj letos mlžná brána nebude kvůli probíhajícím pracím souvisejících s teplofikací náměstí. 

Mlžné brány si pochvaluje i ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil: "Kromě chlazení je výhodou brány i její odolná konstrukce a skladnost. Po použití se dá snadno přesunout a uskladnit". 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: TSHK