Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

OBRAZEM: Stavba cyklostezky k lesnímu hřbitovu stále vázne

14. 7. 2023

OBRAZEM: Stavba cyklostezky k lesnímu hřbitovu stále vázne 26 snímků
Stavba mnoho let očekávané cyklostezky mezi Zděnou boudou a lesním hřbitovem vázne. Ačkoliv podle původních plánů měla být stezka v červnu hotová, kvůli podzemní vodě a výskytu chráněných obojživelníků stavba za téměř osm milionů korun už několik měsíců stojí. Město muselo podat žádost o výjimku na krajský odbor životního prostředí a nyní čeká na rozhodnutí. To by mělo padnout do konce srpna. Jisté je, že cyklisté a bruslaři budou muset ještě nějaký čas jezdit po nebezpečné úzké silnici společně s auty a autobusy MHD.

Desítky pokácených stromů podél silnice, dvě jámy ještě nedávno zalité vodou s chráněnými obojživelníky a několik cedulí připomínají, že mezi lesním hřbitovem a Zděnou boudou se má stavět nová cyklostezka. Jenže už několik měsíců se nestaví. Stavba vytoužené cysklostezky, která má výrazně zvýšit komfort a především bezpečnost tisíců bruslařů a cyklistů v hradeckých lesích, sice loni v říjnu konečně začala, jenže spodní voda práce zase rychle zastavila. Situace se ještě víc zkomplikovala, když ve dvou tůních vzniklých odbagrováním lesní hrabanky nalezli na jaře zoologové zvláště chráněné obojživelníky - skokana štíhlého, čolka obecného a čolka horského. V poslední době vlivem sucha a horka tůně vyschnuly, problém to ovšem neřeší.  

Stavba za necelých osm milionů korun teď stojí a ještě nějakou dobu bezpochyby bude. Ještě v úterý jste si na ceduli u lesního hřbitova mohli přečíst na první pohled nesmyslný údaj, podle kterého má být stavba hotová v červnu 2023. Nyní už je termín dokončení přelepen bílou páskou.

Aby mohla radnice ve stavbě cyklostezky pokračovat, potřebuje získat povolení od krajského úřadu. V červnu proto město podalo na odbor životního prostředí žádost o výjimku, díky které by stavba mohla pokračovat i v lokalitě s chráněnými živočichy. Teď se čeká na rozhodnutí. Radnice předpokládá, že stanovisko od kraje dostane během letošních letních prázdnin. 

„Naše současná situace je značně nepříjemná, ale rozhodně to není neřešitelný problém. V první řadě musíme počkat na stanovisko orgánu ochrany přírody a krajiny, poté uvidíme, jak budeme dál postupovat. Jednou z možností bude plynulé pokračování stavebních prací. Může se ale také stát, že s ohledem na výskyt chráněných živočichů bude třeba provést terénní opatření, což by v krajním případě znamenalo přepracování projektu a soutěžení nového zhotovitele,“ popisuje vzniklou situace investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09), který už dříve kritizoval projektanta stavby za to, že neudělal požadovaný hydrogeologický průzkum. Rozhodnutí kraje ovlivní i to, o kolik bude stavba cyklostezky dražší.

Zdržení stavby využila radnice podle Řádka k jednáním se společnostmi ČEZ a Cetin, jejichž kabely měly k lesnímu hřbitovu v budoucnu vést na druhé straně Hradečnice. Cílem města je, sloučit stavby cyklostezky i sítí, aby kabely vedly pod připravovanou cyklostezkou, a nemusely se tak v původní kabelové trase kácet stromy. Sítě k lesnímu hřbitovu radnice potřebuje proto, že má v plánech rozvoj hřbitova, včetně postavení obřadní síně.

Stavba asfaltové cyklostezky mezi Zděnou boudou a lesním hřbitovem má definitivně dokončit unikátní bruslařský okruh v městských lesích. Právě 800 metrů dlouhý úsek je jedinou částí okruhu, kde musí bruslaři jezdit po silnici společně s auty a autobusy MHD.  Vedle silnice sice už nějaký čas vede nezpevněná cesta, pro bruslaře je ale zcela nevhodná a nevyužívá ji ani většina cyklistů. Nová asfaltová stezka vznikne na druhé straně od silnice, po levé straně ve směru k Lesnímu hřbitovu. Dlouhá bude zmíněných 800 metrů, široká tři metry.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek