Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Hradecký kraj rozdělí na stipendiích mezi mediky dalších šest milionů

3. 4. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj chce v aktuálním akademickém roce rozdělit mezi studenty šestých ročníků lékařských fakult, kteří se rozhodnou pracovat v jedné z nemocnic v regionu, dalších šest milionů korun. Stipendia jsou jednou z cest, kterou se kraj snaží získat nové lékaře do zdravotnických zařízení, informovali dnes ČTK zástupci hejtmanství. Loni kraj podle jeho mluvčího Dana Lechmanna vyplatil na stipendiích čtyři miliony korun. Stipendia medikům vyplácí kraji osmý rok.

"Za osm let se podařilo získat pro nemocnice v Královéhradeckém kraji už více než 175 nových lékařů, kteří nám částečně pomáhají řešit dlouhodobý nedostatek lékařského personálu ve zdravotnických zařízeních," uvedl radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).

Stipendia rozděluje kraj prostřednictvím Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje.

Podmínkou získání stipendia je nástup a setrvání v jednom ze zdravotnických zařízení v kraji po dobu nejméně čtyř let. Do krajského stipendijního programu se mohou hlásit studenti devíti oborů lékařství. Mezi podporované obory patří anesteziologie a intenzivní medicína, neurologie či otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

"Studenti těchto oborů mohou získat stipendium ve výši 100.000 korun. U prioritních oborů, jako je pediatrie, vnitřní lékařství, klinická onkologie, psychiatrie, radiologie a zobrazovací metody či všeobecné praktické lékařství je výše stipendia až 150.000 korun," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Žádost o stipendium je možné zaslat do 5. května na adresu Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje, Pivovarské náměstí 1245, 500 03 Hradec Králové. Obálka žádosti musí být viditelně označena nápisem Stipendium.

"Pro aktuální kolo stipendijního programu je připraveno šest milionů korun, které mezi úspěšné uchazeče o stipendium rozdělí Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje," dodal Lechmann.

Program stipendií kraj zavedl v roce 2015. V hradeckém kraji chybějí desítky lékařů různých specializací.

ČTK