Pátek

9. června 2023

Nyní

20°

Zítra

20°

Svátek má

Jaká je cena zdraví? VoZP rozjíždí vzdělávací projekt pro studenty středních škol

5. 4. 2023

page.Name
Jak funguje systém veřejného zdravotního pojištění, kdo a jak do něj přispívá, kolik stojí ošetření v nemocnici nebo praktický příklad ročního vyúčtování živnostníka. Nejen tyto informace, ale mnohem víc dostali studenti Gymnázia J.K. Tyla v Hradci Králové od ředitele pobočky VoZP Martina Sýkory, který jim v rámci výuky tématu finanční gramotnosti přišel prezentovat projekt s názvem Jaká je cena zdraví.

Od zrodu myšlenky po první workshop uběhly necelé dva měsíce, během kterých se připravil obsah, dohodla spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje a Fakultou vojenského zdravotnictví, a především dohodly termíny prvních dvou přednášek. „Nápad na vznik tohoto vzdělávacího projektu přišel ve chvíli, kdy jsme s kolegyněmi řešili agendu dlužníků zdravotního pojištění. V tu chvíli jsem si uvědomil, že jako pojišťovna sice vynakládáme nemalé finanční prostředky na preventivní programy, jakými jsou dentální hygiena, duševní zdraví, sportovní kroužky a další, ale nevěnujeme se prevenci v oblasti vzniku dluhů. A protože segment dlužníků 20-35 let není zanedbatelný, rozhodl jsem se realizovat tento workshop, který studenty vzdělá a předá jim praktické rady do života z oblasti veřejného zdravotního pojištění,“ shrnuje obsah workshopu jeho autor Martin Sýkora.

Čtyři desítky studentů třetích ročníků tak měly možnost nejen poslouchat, ale především diskutovat o tématech, které se jich po dovršení plnoletosti budou naplno týkat. „Velmi málo studentů má představu, kdo a jak platí veřejné zdravotní pojištění. Snažíme se jim například vysvětlit na konkrétních příkladech situace, které znamenají, že pojistné už nehradí stát, ale oni jako pojištěnci. Jsem přesvědčený, že případy z praxe jim pak mohou pomoci zorientovat se a působit preventivně,“ popsal cíle Martin Sýkora.

Aby byl workshop zajímavý po všech směrech, doplnil ho ředitel pobočky VoZP o prezentaci Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, jejíž zástupce osvětlil studentům fungování krajské záchranky a diskutoval o konkrétních případech poskytování první pomoci.

A jak bude projekt pokračovat dál? „Jsem moc rád, že se o projekt zajímají média, protože všechny výstupy využijeme v prezentaci projektu napříč naším regionem. Ředitelé škol tak díky tomu získají přesnější pohled na náš projekt a věřím, že o něj bude zájem,“ zakončil komentář výhledem do budoucna Martin Sýkora, ředitel pobočky Vojenské zdravotní pojišťovny.