Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Jaká je cena zdraví? VoZP rozjíždí vzdělávací projekt pro studenty středních škol

5. 4. 2023

page.Name
Jak funguje systém veřejného zdravotního pojištění, kdo a jak do něj přispívá, kolik stojí ošetření v nemocnici nebo praktický příklad ročního vyúčtování živnostníka. Nejen tyto informace, ale mnohem víc dostali studenti Gymnázia J.K. Tyla v Hradci Králové od ředitele pobočky VoZP Martina Sýkory, který jim v rámci výuky tématu finanční gramotnosti přišel prezentovat projekt s názvem Jaká je cena zdraví.

Od zrodu myšlenky po první workshop uběhly necelé dva měsíce, během kterých se připravil obsah, dohodla spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje a Fakultou vojenského zdravotnictví, a především dohodly termíny prvních dvou přednášek. „Nápad na vznik tohoto vzdělávacího projektu přišel ve chvíli, kdy jsme s kolegyněmi řešili agendu dlužníků zdravotního pojištění. V tu chvíli jsem si uvědomil, že jako pojišťovna sice vynakládáme nemalé finanční prostředky na preventivní programy, jakými jsou dentální hygiena, duševní zdraví, sportovní kroužky a další, ale nevěnujeme se prevenci v oblasti vzniku dluhů. A protože segment dlužníků 20-35 let není zanedbatelný, rozhodl jsem se realizovat tento workshop, který studenty vzdělá a předá jim praktické rady do života z oblasti veřejného zdravotního pojištění,“ shrnuje obsah workshopu jeho autor Martin Sýkora.

Čtyři desítky studentů třetích ročníků tak měly možnost nejen poslouchat, ale především diskutovat o tématech, které se jich po dovršení plnoletosti budou naplno týkat. „Velmi málo studentů má představu, kdo a jak platí veřejné zdravotní pojištění. Snažíme se jim například vysvětlit na konkrétních příkladech situace, které znamenají, že pojistné už nehradí stát, ale oni jako pojištěnci. Jsem přesvědčený, že případy z praxe jim pak mohou pomoci zorientovat se a působit preventivně,“ popsal cíle Martin Sýkora.

Aby byl workshop zajímavý po všech směrech, doplnil ho ředitel pobočky VoZP o prezentaci Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, jejíž zástupce osvětlil studentům fungování krajské záchranky a diskutoval o konkrétních případech poskytování první pomoci.

A jak bude projekt pokračovat dál? „Jsem moc rád, že se o projekt zajímají média, protože všechny výstupy využijeme v prezentaci projektu napříč naším regionem. Ředitelé škol tak díky tomu získají přesnější pohled na náš projekt a věřím, že o něj bude zájem,“ zakončil komentář výhledem do budoucna Martin Sýkora, ředitel pobočky Vojenské zdravotní pojišťovny.