Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Naděje pro cyklisty ze Slatiny. Město získalo pozemky pro cyklostezku

28. 4. 2023

page.Name
Obyvatelé Slatiny by se snad konečně mohli dočkat bezpečného cyklistického spojení na Slezské Předměstí. Hradecké radnici se konečně podařilo dohodnout výkup pozemků v Kladské ulici. Po deseti letech od první studie tak začíná kilometrová cyklostezka konečně dostávat reálné obrysy. K samotné realizaci cyklostezky je však ještě stále poměrně daleko. Stavět se podle radnice začne nejdříve v roce 2026, do té doby musí cyklisté stále využívat rušnou silnici od Nového Města nad Metují.

Už devět let spojuje Hradec Králové a Černilov cyklostezka. Před lety se počítalo s tím, že na stezku končící ve Slatině ihned naváže další úsek spojující Slatinu se Slezským předměstím. Realita je ovšem jiná. Cyklisté stále musí absolvovat ndlouhou jízdu po rušné silnici od Nového Města nad Metují. Radnice se totiž dlouhé roky marně pokoušela vykoupit pozemky, po kterých má cyklostezka vést. Teď se konečně podařilo s majiteli pozemků najít shodu. 

„Několik dlouhých let se město snažilo zajistit odkup těchto pozemků, což se nyní podařilo a celý záměr jsme tak posunuli opět dopředu. Díky těmto pozemkům bude možné pokračovat v plánování výstavby cyklostezky, která propojí Slezské Předměstí a Slatinu. Téměř kilometrový úsek nové komunikace pro pěší a cyklisty také dlouhodobě prosazuje zdejší komise místní samosprávy,“ říká náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický (Piráti). Výkup pozemků o rozloze 1375 metrů čtverečních za 660 tisíc korun schválili na svém zasedání v tomto týdnu zastupitelé města.

I když jde o důležitý krok v přípravě cyklostezky, její realizace je stále poměrně daleko. ​Pro projekt sice byla již v roce 2013 připravena studie, která mimo jiné navrhla trasování stezky, po 10 letech ale město potřebuje studii upravit v souvislosti s aktuálně platnou legislativou a rozvojem či změnami v území. Jakmile budou na cyklostezku alokovány potřebné finanční prostředky, začne radnice připravovat projektovou dokumentaci a další potřebná povolení. Se samotným zahájením stavby se však i v případě příznivého vývoje počítá nejdříve v roce 2026.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta

 

 

 

 

 

 

 

​​​​