Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Pnutí v Rozvíjíme Hradec. Holásek chce funkci Dvořákové. Ta to odmítá

25. 4. 2023

page.Name
Lídr hnutí Rozvíjíme Hradec Jan Holásek by se chtěl stát náměstkem primátorky Pavlíny Springerové (HDK) pro kulturu a cestovní ruch. Ve funkci by chtěl nahradit svou kolegyni z hnutí a dvojku na kandidátce do loňských komunálních voleb Ilonu Dvořákovou. Holásek to dnes řekl ČTK s tím, že návrh na změnu hnutí Rozvíjíme Hradec svým čtyřem koaličním partnerům předložilo v pátek. Koaliční partneři podle něj ale návrh neakceptovali. Odejít z funkce náměstkyně nechce ani sama Dvořáková.

Hnutí ke změně na postu náměstkyně podle Holáska vede údajně neuspokojivá spolupráce Ilony Dvořákové s hnutím. Dvořáková má na starosti kulturu a cestovní ruch a před příchodem na radnici byla asistentkou právě senátora za Hradecko Jana Holáska. Pokud by se Holásek stal náměstkem primátorky, na jeho místo v radě města by hnutí nominovalo svého zastupitele Petra Nebeského.

Holásek uvedl, že návrhy personálních změn, které jednomyslně schválilo předsednictvo hnutí a většina členů, hnutí předkládá v souladu se zněním koaliční smlouvy pětikoalice. "Necháváme to otevřené, chceme to řešit v rámci stávající pětikoalice v diskusích s kolegy," uvedl Holásek. Doplnil, že neformálně o možnosti personálních změn s koaličními partnery diskutuje již několik týdnů.

Koaliční partneři i sama Dvořáková změnu odmítají

Holáskův požadavek koaliční partneři hnutí Rozvíjíme Hradec v čele s primátorkou Pavlínou Springerovou odmítli. "Nemám žádný důvod k tomu, abych složení svých náměstků jakkoliv měnila," řekl primátorka Springerová České televizi, která v úterý na možné změny ve vedení Hradec Králové upozornila.

Odchod z pozice náměstkyně nechystá podle svých slov ani sama Dvořáková. "Bylo mi sděleno, že pan Holásek má zájem o moji pozici, já jsem to odmítla, protože od prvního okamžiku, kdy jsem byla zvolena zastupitelstvem, pracuji naplno a v oblastech kultury a cestovního ruchu už se podařila velká spousta věcí. Nemyslím si, že by bylo dobré ty gesce destabilizovat," řekla Salonkám Dvořáková s tím, že pokud bude mít podporu koaličních partnerů, sama rozhodně rezignovat nehodlá. Zůstane tedy ve funkci i navzdory přání lídra hnutí Rozvíjíme Hradec? "Je to spíš otázka na koalici, pevně ale doufám, že se na mé funkci nic měnit nebude," odpověděla Dvořáková.

Mezi Holáskem a zbytkem koalice to skřípalo už na podzim

Současná roztržka v hnutí Rozvíjíme Hradec není první, která zasáhla aktuální hradeckou koalici. Tu tvoří společně HDK s TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má pětikoalice 21 mandátů, z toho tři mandáty má Rozvíjíme Hradec. K většině je třeba 19 hlasů.

Hradec Králové byl loni na podzim posledním krajským městem, kde se domluvila koalice. Povolební jednání mimo jiné protahovaly požadavky Rozvíjíme Hradec na rozdělení gescí. Předkoaliční dohodu z hnutí nejdříve podepsali zastupitelé Dvořáková a Nebeský, čímž byl vznik koalice s nadpolovičními 20 hlasy zajištěn. Holásek k dohodě přistoupil na poslední chvíli později.

Senátní volby v Hradci Králové Holásek vyhrál v roce 2020 jako nominant HDK. Později se s HDK rozešel. V Senátu je členem klubu SEN 21 a Piráti.

Personální změny ze stran v hradeckém zastupitelstvu zatím zasáhly hnutí ANO, které volby se ziskem 13 mandátů jasně vyhrálo. V lednu zastupitelský klub ANO opustil zastupitel Jindřich Outlý, který se následně na návrh koalice stal předsedou finančního výboru zastupitelstva. Následně klub ANO opustila Monika Štayrová, která byla v letech 2018 až 2022 náměstkyní primátora.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek