Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Stadion se nestihne dokončit včas, tvrdí správce stavby. Ohrožen je i start ligy

19. 4. 2023

page.Name
Stavba multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové má problém. Podle společnosti Grinity, která pro město na práce dohlíží jako správce stavby, se stadion nepodaří dokončit ve smluvním termínu. Podle renomované společnosti, která v minulosti dohlížela na stadiony Liverpoolu, Tottenhamu nebo Rapidu Vídeň, se termín dokončení do 30. června stavebním firmám nepodaří splnit. Stavba se může zdržet o několik týdnů. Fotbalovému klubu proto doporučuje připravit se na variantu, že úvodní kola příští sezony nebude možné na stadionu odehrát.

Historicky největší investice města Hradec Králové se dostala do dalšího problému. Ačkoliv konsorcium stavebních firem v čele se Strabagem opakovaně ujišťuje, že termín dokončení stavby na konci června platí, podle správce stavby společnosti Grinity bude mít stavba zpoždění. Renomovaná firma, která dohlížela na stavbu velkých stadionů v západní Evropě, je přesvědčená, že hradecký stadion se do konce června dokončit nepodaří. Salonkám to řekl investiční náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek (TOP09). 

Dokončení stadionu se podle něj může zdržet o několik týdnů. "Velice oceňujeme výkonnost stavebního provozu i nasazení zhotovitele stavby hradecké fotbalové arény, nicméně podle týmu správce stavby, který pro město na celou stavbu dohlíží, se plánovaný termín dokončení stadionu k 30. červnu dodržet nepodaří," napsal Salonkám Řádek.

Investiční náměstek doplnil, že radnice má od svého správce stavby k tomuto tvrzení i písemné podklady. "Je to tak, máme písemné dokumenty, které na nedodržení plánovaného termínu otevření upozorňují a dokládají to i výstupy z posledních kontrolních dnů na stavbě stadionu. Grinity to dokládají řadou důvodů a okolností. Zprávy správce stavby hovoří o odhadu zdržení v rámci jednotek týdnů," upřesnil Řádek, který ovšem nechtěl být konkrétní v tom, jakých částí stavby se aktuální problémy týkají. Jde podle něj nicméně o potíže, se kterými se v současné době potýkají i další stavby v České republice. 

V ohrožení je i konání prvních ligových zápasů, upozorňuje Grinity

Že je situace opravdu vážná, dokazují i další slova Lukáše Řádka. Podle něj správce stavby přímo hovoří o tom, že v ohrožení je kvůli zpoždění i konání úvodních zápasů příští ligové sezony na novém stadionu. "Správce stavby doporučuje, aby se FC Hradec Králové připravil na variantu, která umožní, aby se první dva či tři zápasy příští ligové sezony odehrály jako zápasy „venku“. Doporučují také zatím nestanovovat konkrétní termín slavnostního otevření stadionu," uvedl Řádek.

O tom, že taková situace může nastat, už včera informovala primátorka Pavlína Springerová (HDK) také generálního manažera FC Hradec Královéa Jukla. Ten Salonkám řekl, že možná dvě až tři úvodní kola soutěže by nepředstavovaly pro klub výraznější problém. "Pokud se bavíme o tomto rozsahu, žádný významný zásah to pro nás není," uvedl Jukl.

Novou multifunkční fotbalovou arénu staví pro město Hradec Králové konsorcium firem Strabag,Geosan Group a D&D Elektromont. Radnice za stadion zaplatí celkem 786 milionů korun s DPH. Stadion bude mít kapacitu 9300 míst a bude vyhovovat kategoriím UEFA 4, což znamená, že na něj budou moct hrát i mezinárodní utkání .

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FCHK