Pátek

29. září 2023

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Hanousek se omlouvat nemusí. Spor mezi hradeckými politiky Doksanský prohrál

21. 5. 2023

page.Name
Bývalý náměstek hradeckého primátora Martin Hanousek (Zelení) se nemusí omlouvat současnému místopředsedovi zastupitelského klubu hnutí ANO Denisovi Doksanskému. Spor mezi bývalým a současným hradeckým zastupitelem rozhodl pravomocně hradecký okresní soud, který zamítl žalobu Doksanského. Od tohoto týdne je rozsudek pravomocný.

Spor mezi dvěma výraznými tvářemi místní politické scény řešil Okresní soud v Hradci Králové. Místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO a ředitel soukromých škol Sion Denis Doksanský zažaloval Martina Hanouska za jeho otázku, kterou loni v lednu jako zastupitel za Změnu pro Hradec a Zelené (ZPHZ) položil na zasedání hradeckého zastupitelstva. Dotaz souvisel se sporem školy Sion a města Hradec Králové. Soukromá škola tehdy dostala od radnice výpověď z městských prostor, ovšem ani po vypršení výpovědní lhůty je nevyklidila. 

Martin Hanousek se tehdy ptal vedení města na to, zda v souvislosti s touto situací bude Sion i nadále dostávat městské dotace. "Sion je příjemcem dotací ze strany města. Chtěl bych se zeptat, zda mu ty dotace budou pozastaveny, protože asi je teď v pozici dlužníka,“ řekl 18. ledna loňského roku na jednání zastupitelů Hanousek. 

Ředitel Sion Denis Doksanský se jeho slovy cítil poškozen. U soudu se domáhal toho, aby Martin Hanousek na několika zpravodajských webech včetně Salonek, ve Východočeské televizi, Českém rozhlasu, v městském zpravodaji Radnice a také na facebookovém profilu ZPHZ zveřejnil omluvu. Žádal také, aby se Hanousek musel omluvit na jednání zastupitelstva. Soud ale jeho požadavky zamítl. 

"Žalobu jsem věcně vůbec nechápal a považoval jsem ji od začátku za šikanózní. Vnímal jsem to jako snahu poškodit mě před loňskými komunálními volbami," říká po rozsudku Martin Hanousek, který je aktuálně odborným asistentem náměstka primátorky Adama Záruby (ZPHZ). Sám v loňských volbách mandát zastupitele neobhájil. 

To jeho protivník ze soudní síně Denis Doksanský se naopak po zářijových volbách stal novým hradeckým zastupitelem a zřejmě nejviditelnější tváří hradeckého hnutí ANO. Jako místopředseda zastupitelského klubu za hnutí nejčastěji vystupuje v médiích i na jednáních zastupitelstva. Neúspěch u soudu je pro něj zklamáním.

"Překvapilo mě, že k tomu paní soudkyně u rozsudku přistoupila úplně jinak než během jednání, kdy vyjádřila, že tam jasně k porušení práv došlo. Rozsudek je primárně o tom, jestli se mohu hájit jako soukromá osoba, když je ten výrok spojen primárně s mou prací ředitele Sion škol. Pokračovat ve sporu nebudu, protože nechci dál trávit čas chozením po soudech. S rozsudkem nesouhlasím, je to pro mě zklamání, ale beru to jako uzavřenou záležitost," řekl Salonkám Denis Doksanský. 

Ten i nadále vede spor s městem Hradec Králové kvůli již zmíněnému neopuštění městských prostor v loňském roce ze strany školy Sion. Podle Doksanského probíhají jednání mezi ním a radnicí s cílem vyhnout se soudnímu sporu. Přesto to aktuálně vypadá, že k soudu minimálně část sporu dospěje. Radnice vyčíslila škodu, kterou město utržilo kvůli jednání Sionu na téměř milion korun. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz