Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Klient, základ realitní profese

11. 5. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Otec a syn v jednom realitním týmu. Zakladatelé poboček v Hradci Králové a Pardubicích zastřešených celostátní úspěšnou společností NEXT reality Petr Mrňák a úspěšný makléř Zdeněk Mrňák, jenž vstoupil nejen do Síně slávy, ale stal se i součástí makléřského platinového týmu. Oba mají jasné představy, jak svou práci úspěšně vykonávat tak, aby byli zákazníci spokojeni. „Pracovníci v realitách by měli být vzdělaní a dodržovat pravidla,“ shodují se otec a syn Mrňákovi.

Proč jste se rozhodl podnikat právě v realitách?
Petr Mrňák: Rozhodnutí podnikat v realitách přišlo v roce 2004. Tehdy mě oslovil jeden můj dobrý známý, který se zabýval developerskou činností a hledal v Hradci Králové pozemky na výstavbu nových rodinných domů. Shodou okolností jsem se k takovému pozemku dostal, založil realitní kancelář, pomohl jsem mu s realizací jeho projektu a prodejem. Od té doby se pohybuji v realitách.

Vzpomínáte si, jaké byly vaše první kroky v této oblasti a co všechno jste musel udělat?
PM: Založil jsem regionální společnost, sehnal si doménu, dal jí jméno Reality-In, prezentoval se i prostřednictvím inzerce, tenkrát ještě v papírových realitních magazínech, novinách a podobně. Na to navazovaly další obchody, podařilo se nám například rozprodat šestatřicet domků v Kuklenách. Tím se to celé rozběhlo.

Proč jste se vydal ve šlépějích svého otce a vstoupil do realitního trhu?
Zdeněk Mrňák: Považuji za jakési logické rozhodnutí, že tato profese přešla z otce na syna, a ke konci roku 2014 jsem do této oblasti vstoupil. Hned mě to chytlo, od prvního roku se mně začalo dařit a myslím si, že už ani nechci dělat nic jiného.

Potěšilo vás, že jde syn ve vašich stopách?
PM: Určitě ano. Jsem také rád, že ho tato práce zaujala, stále ho naplňuje a baví. To je myslím podstata, že aby vám něco šlo, musí vás to bavit.

Co si myslíte o krocích svého otce v souvislosti s vaší vzkvétající společností?
ZM: Měl jsem výhodu, že jsem se mohl od úplného začátku svého otce ptát na různé věci, které souvisejí s profesí realitního makléře, a on mně vždy ochotně poradil. Předtím mě žádná práce tak nebavila. Nemám totiž rád stereotypní zaměstnání. Makléř pracuje s lidmi, je to činnost, která je každý den jiná, kreativní a to mě na ní baví.

Uděloval jste synovi rady, jak má ve své práci postupovat?
PM: Ze začátku jsem mu možná radil, dnes už je to ale tak, že žák předčil svého učitele. V této době se někdy spíše já chodím radit k němu.
ZM: Většinu jeho rad jsem určitě přijímal, protože jsem cítil a věděl, že má v této oblasti velké zkušenosti, které se vždy hodí. Samozřejmě, jsem jiná generace, které je blízký virtuální svět, a navíc si časem každý najde svůj styl práce, jenž mu vyhovuje a je ku prospěchu realitní profese.

Co nesmí chybět úspěšnému realitnímu makléři?
ZM: Určitě komunikativnost, empatie, píle, samostatnost, sebekázeň. Tohle si musí každý makléř včetně mě nastavit sám, protože to za něj nikdo neudělá. Charakteristickým znakem makléře je, že má neustále telefon u ucha.
PM: Doplnil bych ještě tah na branku. Všechno ale, co syn vyjmenoval, jsou předpoklady pro to, aby bylo možné tuto práci dobře vykonávat. Ráno vstanete, naplánujete si, co budete ten den dělat, a zároveň musíte mít schopnost přizpůsobit se potřebám klientů, což někdy není úplně jednoduché. Klient je základ realitní profese.

Zdeňku, za svou kariéru jste nasbíral již mnoho ocenění. Jste součástí Síně slávy a také člen platinového týmu. Mohl byste to trochu přiblížit?
ZM: Jsou to ocenění v rámci společnosti NEXT reality. V platinovém týmu jsou makléři, kteří dosáhnou skutečně velkého obratu a prodají desítky nemovitostí ročně. Do Síně slávy jsem byl zařazen v minulém roce, jako první člen, který neměl délku působení v NEXTu deset let. U mě udělali výjimku a vstoupil jsem do ní už po šesti letech.

Petře, jste na svého syna pyšný, že je talentovaným realitním makléřem?
PM: Nemůžu tady před ním říkat, že jsem na něj pyšný, ale samozřejmě jsem. Jsem moc rád, že svou práci dělá dobře.

Jste součástí NEXT reality. Co to obnáší?
PM: My tuto značku nevlastníme, ale využíváme tak zvaný franšízový systém, který nabízí svobodu ve vedení, spravování a řízení vlastní firmy, ale vede také k odpovědnosti za vlastní rozhodnutí. Naše pobočka je nezávisle provozována společností Open Property, jež využívá ochrannou známku NEXT reality, a máme nakoupené franšízy pro Hradec Králové a Pardubice. Můžeme tedy používat tuto značku, využívat jejích služeb a možností, které nám tato celostátní společnost s více než padesáti pobočkami v zemi poskytuje.
ZM: Nikdy jsme neměli ambice být celostátní společností, chceme být nejlepší v regionu. Proto jsme šli cestou franšízového modelu, lidé naši značku znají a vědí, že se na ni mohou spolehnout, důvěřují nám a nebojí se nám svěřit svou nemovitost.

Kolik vašich makléřů působí tady v regionu?
PM: V Hradci Králové osm a v Pardubicích devět.

Mohli byste vypíchnout některý z vašich „majstrštyků“, na který jste obzvláště hrdí?
PM: Jednoznačně je to v žádané lokalitě v Rybově ulici v Hradci Králové bytový dům, který jsme vybudovali ve spolupráci s developerem. Dva roky práce bylo loni završeno rozprodáním 41 bytů.
ZM: S tátou jsem na tomto projektu spolupracoval a byl jsem u zrodu myšlenky, kdy se domluvilo s developerem, že budeme byty prodávat my. I když loni klesl zájem o nemovitosti, přesto jsem já s naší pobočkou v Pardubicích podali nadstandardní výkon. Navíc jsem se umístil v celostátní soutěži Realiťák roku na druhém místě.

Jak se za dobu vaší existence změnil realitní trh?
PM: Hodně a k dobrému. Pamatuji si divoká léta, kdy se děly věci, které realitkám nedělaly dobré jméno. To se však hodně zlepšilo a pomohl tomu nový realitní zákon. Ten zpřísnil podmínky pro lidi, kteří chtějí v této branži pracovat, což je správné. Reality jsou nejdražší komoditou, kterou můžete někomu svěřit na prodej. Pracovníci v realitách by tedy měli být vzdělaní a dodržovat pravidla.

Jak vidíte budoucnost vaší společnosti?
PM: Velmi nadějně.
ZM: Blízkou budoucnost vidím tak, že budeme rozvíjet týmy v Hradci i v Pardubicích a zobchodujeme vše, co se nám dostane pod ruku.