Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Konec pětikoalice. Strany vypověděly koaliční dohodu hnutí Rozvíjíme Hradec

3. 5. 2023

page.Name
Ani půl roku nevydržela na hradecké radnici vládnoucí pětikoalice. Lídři HDK s TOP 09, ODS, Pirátů a Změny pro Hradec a Zelených dnes vypověděli koaliční smlouvu hnutí Rozvíjíme Hradec (RH). Požadují odchod senátora a lídra hnutí RH Jan Holáska z rady města a z koalice, protože podle nich není schopen týmové práce. Koalice by měla i bez RH mát nadále potřebnou většinu v zastupitelstvu. Na pozici náměstkyně totiž zůstane Ilona Dvořáková zvolená za hnutí RH. Primátorka navíc potvrdila jednání o podpoře také s dvěma bývalými členy zastupitelského klubu hnutí ANO.

Koalice by podle primátorky Pavlíny Springerové (HDK) měla pokračovat se čtyřmi stranami se stejným programem. Čtyři strany koalice jsou podle ní připraveny co nejrychleji po ukončení platnosti koaliční smlouvy podepsat novou koaliční smlouvu, která by měla být obdobou té vypovězené.

Náměstkyně primátorky pro kulturu a cestovní ruch Ilona Dvořáková (RH) by měla ve funkci pokračovat. "Možnost je, že odejdu z hnutí, což by pro mě bylo bolestivé," řekla Dvořáková.

K samotnému odvolání Holáska z rady města podle primátorky mělo dojít na červnovém zastupitelstvu. Nyní totiž začala lhůta 30 dnů, která dle koaliční smlouvy musí uplynout mezi oznámením záměru smlouvu ukončit a jejím faktickým ukončením.

Holásek chtěl na pozici náměstka nahradit Dvořákovou

Podle zástupců čtyř zbývajících stran stojí za radniční krizí lídr RH Jan Holásek. Ten 19. dubna koaličním partnerům oznámil, že by se chtěl stát náměstkem primátorky místo Dvořákové. Zdůvodnil to údajně neuspokojivou spoluprací Dvořákové s hnutím. Koaliční partneři ale jeho návrh neakceptovali, ačkoliv dle koaliční smlouvy měly mít jednotlivé strany právo rozhodovat o svých nominantech do vedení města.

Senátor byl podle čtyř stran koalice již při sestavování koalice loni na podzim "komplikovaným článkem". "Jeho individualistické počínání, neschopnost odpovídající komunikace, ale především osobní ambice a zájmy nejsou pro zbývající subjekty přijatelné. Vedení města i rada fungují týmově a férově," uvedla Springerová. Výměnu Dvořákové odmítla.

Hradec Králové byl loni na podzim posledním krajským městem, kde se domluvila koalice. Povolební jednání mimo jiné protahovaly požadavky Rozvíjíme Hradec na rozdělení gescí. Předkoaliční dohodu z hnutí nejdříve podepsali zastupitelé Dvořáková a Petr Nebeský, čímž byl vznik koalice s nadpolovičními 20 hlasy zajištěn. Holásek k dohodě přistoupil později.

Nyní se stal Hradec Králové po Ostravě druhým statutárním městem, kde se od voleb rozpadla původní koalice. Dosavadní koalice měla většinu 21 z 37 hlasů v zastupitelstvu. Bez Jana Holáska zůstává 20 a s otazníkem je další vývoj u Petra Nebeského. Primátorka s ním dle svých slov mluvila, rozhodnutí ale zatím nepadlo. Naopak Dvořáková v koalici navzdory výpovědi vůči hnutí RH zůstane.

Koalice jedná také s odpadlíky z ANO

Kromě otazníku u člena RH Petra Nebeského není jistý ani postoj dalších dvou členů zastupitelstva. Primátorka Springerová totiž přiznala, že koalice jedná s odpadlíky z hnutí ANO Monikou Štayrovou a Jindřichem Outlým. Oba jmenovaní v lednu opustili zastupitelský klub ANO. Outlý se následně na návrh koalice stal předsedou finančního výboru zastupitelstva.

"Předpokládám, že koalice vyjde z rekonstrukce minimálně stejně silná. Budeme se scházet i s dalšími lidmi. Nemáme žádné podpisy, nemáme upsané lidi, ale máme 30 dní si s nimi sednout a pobavit se. S oběma budeme hovořit, chceme být transparentní," řekla na adresu Štayrové s Outlým primátorka. 

První náměstkyně primátora z let 2018 až 2022 Monika Štayrová by se dle zákulisních informací dokonce mohla stát místo Holáska městskou radní. Zároveň dostala nabídku na vstup do zastupitelského klubu uskupení Změna pro Hradec a Zelení. 

Vyjádření senátora Jana Holáska k celé situaci zjišťujeme. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek