Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Měsíc květen je tady a s ním i čtenářsky oblíbený májový magazín Salonky

2. 5. 2023

page.Name
Titulní stranu čerstvého květnového magazínu Salonky, který čtenáři od dnešního dne najdou na vybraných místech v celém Hradci Králové, tentokrát zdobí legendární dvojice. A říci v tomto případě legendární, je skutečně na místě. Manželé Věra Říčařová (88) a František Vítek (93) zasvětili svůj dlouhý život českému loutkovému divadlu.

Jak se lze dočíst ve velmi zajímavém a hlavním rozhovoru májového magazínu, tato dvojice přes 20 let strávila v hradeckém Divadle Drak, jehož sláva by bez jejího přičinění jen těžko dosáhla celosvětového významu. Oba se svými loutkami vystupovali takřka po celém světě a za skoro 70 let, které loutkařině zasvětili, rozsvítili úsměvy hned několika generacím dětí. V roce 2017 získali společně cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Nyní obdrželi také nejvyšší ocenění města Hradec Králové.

Také ostatní materiály Salonek jsou čtenářsky zajímavé i atraktivní. Po loňských komunálních volbách se stal jedním z nejdůležitějších mužů na hradecké radnici. Řeč je o náměstkovi primátorky Lukáši Řádkovi, který v dalším rozhovoru magazínu mimo jiné hovoří o tom, jak by chtěl změnit Hradec Králové a zaměřit se na jeho aktuální problémy. Kromě toho přiblížil svou pracovní cestu na Tchaj-wan. „Kromě propojení s potenciálními partnery jsem přivezl také mnoho inspirativních poznatků. Většinou jsou na bázi inovací a chytrých řešení a lze je u nás ve městě velmi rychle aplikovat,“ řekl náměstek.

Jan Kotouček je celoživotním fanouškem hradeckého fotbalu. Dlouholetý předseda fanklubu VOTROCI 2000 se rozpovídal o svém vztahu k fandění, o starém i novém hradeckém stadionu. Pro květnový magazín mluvil o tom, jak se dostal k Votrokům, která vzpomínka pro něj byla tou nejsilnější a jak hodnotí nový stadion. „Stadion bude opravdu moderní a útulný. Výhled pro fanoušky bude krásný, hlavně v prvních řadách budete jen kousek od centra dění,“ uvedl.

Země vycházejícího slunce. Tak se říká Japonsku. Právě této pro našince vzdálené a kulturně odlišné zemi „propadla“ profesí učitelka Pavla Štěpánová. To, že se vypraví do Japonska, které se stalo její láskou, rozhodla bojová umění, a to už byl jenom krůček k tomu, aby se vydala na cestu a při výstupu z letadla na dosud neznámé území pocítila obrovský vděk a pokoru. „Pak je to samozřejmě úžas, na každém kroku narazíte na něco zajímavého. Mým oblíbeným příkladem je střet světa moderního, plného těch nejnovějších technologií, a světa tradičního, středověkého, které se velice decentně prolínají a ovlivňují,“ prozradila v rozhovoru Štěpánová.

Svůj fotbalový talent zdědila po otci. Už jako juniorka přestoupila fotbalistka Markéta Ringelová z Hradce do pražské Sparty, kde se během 16 let stala mnohonásobnou mistryní České republiky, zahrála si prestižní Ligu mistryň a několik let byla také oporou české reprezentace. Letos v zimě se jedna z nejlepších českých fotbalistek poslední dekády do Hradce vrátila. Ve 33 letech touží dovést mateřský klub do nejvyšší soutěže. O své velmi zajímavé sportovní cestě se podělila pro čerstvý magazín Salonky.

Seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije vstoupil již do pátého dílu. Autor Slávek Trávníček se tentokrát v prvním díle zaměřil na ikonický hradecký hotel Černigov. „Generace, které zažily největší slávu hradeckého hotelu Černigov, si určitě ještě po tolika letech vzpomenou na podnik, který dělal čest celému našemu městu a kam Hradečáci tak rádi chodili,“ stojí v úvodu článku, jenž nejen z nostalgických důvodů stojí za přečtení.

Dalším zásadním materiálem magazínu, který se sice přímo netýká Hradce Králové, ale téma je více než nadregionální, je totiž o projektu, jenž nemá v regionu obdoby. V úterý 23. května se uskuteční v Trutnově – Poříčí pro zvané hosty otevření velkorysého a nadčasového Centra současného umění EPO1, které je v prostoru bývalé elektrárny. Už o den později projde jeho branami také veřejnost. Autory záměru vytvořit z industriálního objektu, který tím byl zároveň zachráněn, umělecké centrum, jsou manželé Renata a Rudolf Kasperovi.

Květnový magazín Salonky, který je v souladu s tradicí opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek