Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Modernizace chirurgických oboru FNHK za 4 miliardy má stavební povolení

17. 5. 2023

page.Name
Modernizace chirurgických oborů Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) má stavební povolení. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Aleš Herman. Kdy přesně stavba za 4,3 miliardy korun začne, zatím není jasné. Záleží i na tom, jak stát ve výši dotace zohlední zdražení stavebních prací, energií a materiálu. Nové chirurgické centrum FNHK patří mezi strategické investice ministerstva zdravotnictví.

Ve druhé polovině letošního roku chce mít nemocnice podle Hermana aktualizovanou realizační projektovou dokumentaci a být připravena vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Herman řekl, že odborníci projektovou dokumentaci dopracovávají, mění se lokalizace některých technologických prvků, což vede k úspoře nákladů stavby. Některé technologie nebudou v suterénu nového objektu. "Suterén tak bude zmenšen, což povede k úspoře asi 70 milionů korun. Projektová dokumentace by měla být dopracovaná na přelomu června a července, poté budeme realizovat výběrové řízení na zhotovitele stavby," řekl ČTK ředitel nemocnice.

Vypsání soutěže na stavební firmu bude podle něj záviset na tom, jestli nemocnice získá od státu dotaci ve výši, která odpovídá zdražení projektu v souvislosti s nárůstem cen energií, prací a dalších položek. "Odhadované náklady na výstavbu nového objektu a rekonstrukci toho stávajícího jsou celkem 4,3 miliardy korun. Ze strategického programu vlády by mělo jít 70 procent uznatelných nákladů a 30 procent z našeho rozpočtu. Ministerstvo je vstřícné, zřejmě i v rámci nedávno zveřejněného úsporného balíčku probíhají jednání na ministerské úrovni o tom, jak se se současnou situací vyrovnají. Ministerstvo zdravotnictví a financí se nyní musí dohodnout, jak bude tento program pokračovat. My budeme připraveni," uvedl Herman.

Podle něj nemocnice změnami, které nyní provádí v projektu, vyčerpá všechny možnosti, jak ušetřit. "Další úspory už nejsou možné," řekl ČTK.

Projekt počítá s přístavbou k Pavilonu akademika Bedrny a jeho modernizací. Tím vznikne v areálu nemocnice jeden z největších operačních traktů v Česku. V první etapě stavbaři vybudují přístavbu, kam se přestěhuje provoz a kapacita nynějšího pavilonu, aby mohl podstoupit rekonstrukci. Cílem je v novém komplexu dvou bloků soustředit všechny chirurgické obory nemocnice.

Aktuálně je termín dokončení celé akce plánován na první pololetí roku 2028.

FNHK je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní více než 5000 zaměstnanců a má více než 40 zdravotnických pracovišť. Ročně je tu hospitalizováno přes 40.000 pacientů, v posledních letech je zhruba 27.000 z nich operováno. Fakultní nemocnice Hradec Králové nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.