Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Obyvatelům Svobodných Dvorů se uleví, okolo D11 začnou růst protihlukové stěny

11. 5. 2023

page.Name
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo s přípravnými pracemi pro stavbu protihlukových stěn okolo dálnice D11 u Svobodných Dvorů. Samotná stavba začne na začátku prázdnin a přinese dopravní omezení na osmikilometrovém úseku D11. Od září už by se mělo obyvatelům Svobodných Dvorů od hluku díky dokončeným stěnám ulevit. Kompletní práce vyjdou na více než 97,5 milionu korun bez DPH. ŘSD stavbou stěn reaguje na dlouhodobý požadavek města, KMS Svobodné Dvory a spolku Kozlovka.

Nové protihlukové stěny by měly být vybudovány přerušovaně po obou stranách dálnice, v úseku měřícím téměř osm kilometrů, a to v místech od 90. do 98. kilometru dálnice. Nyní probíhají přípravné práce, jako tvorba technologických postupů, projektování prováděcí dokumentace stavby, schvalování výrobků a harmonogramu stavby.

„Stavba protihlukových stěn by měla výrazně ulevit obyvatelům ve Svobodných Dvorech. Na jejich zhotovení má stavební společnost 56 dní, probíhat by měla během letních měsíců, takže teoreticky od září by již mohla být hluková intenzita dopravy v této části Hradce výrazně nižší, než je nyní,“ říká náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek (TOP09). Stavebně budou stěny hotové v závěru letních prázdnin, s kompletním dokončením a předáním díla ŘSD počítá na podzim.

Zahájení stavby protihlukových stěn s sebou přinese i několik omezení na dálnici D11. „Předpokládáme práce na krajnici a v části přilehlého pruhu. Konkrétní omezení provozu bude zhotovitelem stavby projednáno se silničním správním úřadem,“ popisuje Jan Rádl, vedoucí oddělení přípravy a realizace ze společnosti ŘSD.

Výstavbě protihlukových stěn předcházelo několik hlukových měření, které si nechalo provést město. To poslední proběhlo v letních měsících loňského roku. „Na základě prognóz intenzit dopravy a výpočtů hlukové zátěže, které byly zpracovány na základě memoranda mezi magistrátem města a ŘSD, by ve výhledovém stavu po zprovoznění navazujících připravovaných úseků D11 mohlo dojít k překračování hygienických limitů hluku. Z uvedeného důvodu přistoupilo ŘSD k přípravě a realizaci zmiňovaných protihlukových stěn,“ doplňuje Rádl z ŘSD.

Pořízení protihlukové bariéry kvitují také obyvatelé Svobodných Dvorů. „Jakmile došlo ke zprovoznění úseku dálnice D11, bylo nám jasné, že bude třeba protihlukové stěny vyřešit co nejdříve. Jejich výstavba tak byla dlouhodobě jednou z našich priorit. Jakmile budou na místě, uleví se především občanům bydlícím v zástavbě kolem Spojovací a Klacovské ulice, místní základní škole, Kozlovce i Chaloupkám na druhé straně,“ uvádí předseda komise místní samosprávy Svobodné Dvory Tomáš Merta.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta