Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Přichází letní měsíc červen a s ním i zajímavostmi nabitý magazín Salonky

1. 6. 2023

page.Name
Červen je tady a dlouho očekávané léto se blíží. Ani v tomto příjemném měsíci nemůže ode dneška na vybraných distribučních místech v celém Hradci Králové chybět vyhledávaný a čtenářsky oblíbený kulturně – společenský magazín Salonky, jehož čerstvé vydání je již pětačtyřicáté v pořadí. A kdo tentokrát ozdobil titulní stranu? Nejznámější fanynka hradeckých hokejistů Nikola Matějčková, známá pod přezdívkou Zaza.

Tato šéfka hradeckého kotle v rozhovoru pro Salonky popisuje emoce fanoušků po konci sezóny, vysvětluje, jak složité je řídit tisícový dav fanoušků na stadionu, a hovoří například také o tom, jak ona sama prožívá letošní historickou jízdu Mountfieldu HK v extraligovém play-off. „Letos to byla krásná cesta a moc jsem si ji užila,“ řekla Zaza, jejíž slova podtrhla velký úspěch hradeckých hokejových Lvů, kteří v letošní sezóně vybojovali stříbro, a tuto úspěšnou cestu zachycuje další článek v Salonkách.

A do třetice hokej. Celou sezónu strávil v Jihlavě a v hradeckém dresu neodehrál ani minutu. Na začátku dubna už měl sbalené kufry na dovolenou. Místo cesty do Ománu se však po zranění spoluhráčů nečekaně ocitl uprostřed prvního útoku Mountfieldu v semifinále extraligovém play-off. A šance se chopil náramně. Čtyřmi góly přispěl k historickému stříbru Lvů. Jak prožíval tažení Mountfieldu HK v letošním play-off? Na tuto a další otázky odpovídá v rozhovoru hokejista Patrik Miškář.

Mimořádnou kulturní událostí měsíce června v krajském městě bude nepochybně 28. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Regiony, který se uskuteční od 23. do 30. června nejen v kamenných scénách Klicperova divadla či Divadla Drak, ale také v rozmanitých podobách v Žižkových a Šimkových sadech, ulicích a dalších zákoutích města. Jak uvádíme v dalším článku nového magazínu, jeho letošním mottem bude Rituál. „Festival po těch mnoha ročnících je pro návštěvníky, kteří sem každoročně jezdí, i divadelníky na konci sezóny jakýmsi rituálem,“ vysvětlil Martin Sedláček z Klicperova divadla.

Kromě upozornění na tuto divadelní přehlídku pravidelná rubrika Oko Salonek také zmiňuje další velkou, tradiční a mimořádnou akci, kterou je hudební festival Rock for People. Ten se koná od 8. do 11. června v Parku 360 na letišti v Hradci Králové, dva kilometry od centra města. A bude to skutečná bomba! „Už teď můžeme slíbit, že letošní festival opět zvedá laťku, a svou velikostí ho lze nazývat události roku, kdy se potkáme na největším ročníku v historii našeho festivalu,“ slibují organizátoři. Fanoušci, kteří se sjedou z celé země i ciziny, se mohou těšit na několik desítek kapel a interpretů od nás i ze zahraničí.

Také ostatní materiály Salonek jsou čtenářsky zajímavé i atraktivní. Diskutovaným tématem v Hradci Králové je nepochybně pokračující a finišující stavba nového multifunkčního stadionu v Malšovicích, kde se budou odehrávat zápasy pod legendárními lízátky. V rozhovoru pro Salonky o tom hovoří fotbalista František Čech, stoper FC Hradec Králové. „Nový stadion určitě přiláká i nové hráče, kteří budou chtít být součástí nového projektu. S novým stadionem začne i nová éra Hradce,“ uvedl.

Čtenářsky velmi oblíbený je pravidelný vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije, který nechybí ani v červnových Salonkách. V druhé části šestého dílu se autor Slávek Trávníček zaměřil na hotel Černigov, konkrétně na velice oblíbenou a populární kavárnu ve 14. poschodí, kde se pravidelně hrálo a kam se chodilo tancovat, a také na početný personál, který se v tomto nepřehlédnutelném hradeckém hotelu v jeho historii vystřídal a zanechal zde nesmazatelnou stopu.

Nedávno byla oceněna za dlouhodobou podporu regionálních autorů a práci pro udržení památky sokolského odboje a při této příležitosti získala medaili Královéhradeckého kraje I. stupně. Helena Rezková, která velkou část života zasvětila psaní a také vydávání knih ve vlastním nakladatelství Regiona, je také generačně spojená se Sokolem a je starostkou Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy. O své životní cestě poutavě vypráví v rozhovoru červnového magazínu. „Je to silná rodová tradice a máme to v genech. Vždycky říkám, že někdo se sokolem stává a někdo rodí. Já jsem ten druhý případ,“ prozradila.

Dalším oceněným medailí Královéhradeckého kraje I. stupně je Pavel Svoboda. Svůj život zasvětil práci s hendikepovanými, a to nejen jako ředitel Speciální a praktické školy v Hradci Králové, kterou vedl více než tři dekády. Byl také 24 let předsedou Českého svazu mentálně postižených, pořádal sportovní turnaje, v roce 1992 dokonce založil sportovní oddíl SK Integra a podporoval Divadlo Slunovrat, kde vystupují mentálně postižení herci. „Věřím a doufám, že zvítězí zdravý rozum a tento segment školství zůstane zachován i do budoucna,“ poznamenal v rozhovoru Svoboda.

Červnový magazín Salonky, který je v souladu s tradicí opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové . Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek