Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Rozpad koalice přináší změny na radnici. Hradecká vláda se opře o přeběhlíky

31. 5. 2023

page.Name
Už v pátek definitivně skončí současná hradecká pětikoalice. Stane se tak po vypršení třicetidenní lhůty od vypovězení koaliční smlouvy čtveřicí stran vůči hnutí Rozvíjíme Hradec (RH). Koalice pod vedením primátorky Pavlíny Springerové (HDK) bude i po odchodu RH disponovat pohodlnou většinou. K 18 hlasům, kterými původně disponovaly strany zbývající čtyřkoalice, se totiž připojí Monika Štayrová a Jindřich Outlý zvolení za ANO. S koalicí zůstává také náměstkyně Ilona Dvořáková, která kvůli tomu brzy oficiálně odejde z hnutí Rozvíjíme Hradec.

Už tento týden, konkrétně v pátek 2. června, vyprší třicetidenní lhůta od vypovězení koaliční smlouvy ze strany čtyř politických subjektů v hradecké koalici vůči hnutí Rozvíjíme Hradec. Pětikoalice se tak po zhruba osmi měsících od voleb definitivně a oficiálně rozpadne. Hradeckou vládu od loňského podzimu tvořila koalice HDK s TOP 09, ODS, Piráti, Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ) a právě hnutí Rozvíjíme Hradec (RH). V zastupitelstvu měli většinu 21 z celkových 37 hlasů. Po odchodu RH dojde na radnici k několika změnám, většina 21 hlasů ale koalice překvapivě zůstane. 

"Počítáme s tím, že bezprostředně po 2. červnu podepíšeme dodatek koaliční smlouvy, kde budou zakomponovány všechny ty změny, které proběhnou. Budeme nicméně pokračovat v programu, který máme domluvený, většina koaliční smlouvy se nemění a vedení města pokračuje ve své práci," uvedla hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). 

V minulém týdnu hnutí RH oznámilo, že jeho lídr Jan Holásek rezignuje na post radního a předsedy výboru pro územní plánování, rozvoj a investice města. Holásek tak předešel svému odvolání, které zbylé strany koalice plánovaly uskutečnit na červnovém jednání zastupitelstva. RH následně vyzvalo v tiskové zprávě své koaliční partnery k jednání za účelem udržení pětikoalice. Žádná konkrétní jednání se však neuskutečnila a podle Springerové je čtyřkoalice ve shodě v tom, že na výpovědi vůči RH nic měnit nechce. 

Holásek a Nebeský míří do opozice, Dvořáková odejde z hnutí

Na úterním zasedání zastupitelstva koalice odvolala z představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové zastupitele za RH Petra Nebeského. Tím podle všeho padla i poslední naděje na to, že by hnutí zůstalo součástí vládnoucí koalice. "Jsme připraveni pracovat pro město i z opozice," zareagovalo hnutí následně ve vyjádření na sociálních sítích. 

Po odchodu hnutí Rozvíjíme Hradec do opozice ztratí hradecká koalice dva hlasy v zastupitelstvu. Do opozice odchází lídr RH Jan Holásek a právě Petr Nebeský. Součástí koalice naopak zůstává náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Ilona Dvořáková. Dvojka na kandidátce RH a někdejší asistentka hradeckého senátora se s Janem Holáskem i celým hnutím RH definitivně rozkmotřila. "Velmi pravděpodobně budu muset v blízké budoucnosti opustit jak zastupitelský klub, tak i celé hnutí Rozvíjíme Hradec," řekla Salonkám Dvořáková. Mimo jiného se tím i rozpadne zastupitelský klub hnutí RH. Pro fungování klubu je totiž dle jednacího řádu třeba mít minimálně tři členy.

Koalici podpoří odpadlíci z hnutí ANO Štayrová a Outlý

Škatulata na hradecké politické scéně odchodem RH do opozice nekončí. Vedení města se i nadále bude moci opřít o pohodlnou většinu 21 hlasů. Ke koalici se totiž připojují hned dva zastupitelé zvolení loni na podzim na kandidátce hnutí ANO. Jde o bývalou náměstkyni primátora Moniku Štayrovou a současného předsedu finančního výboru Jindřicha Outlého. Oba už v lednu opustili zastupitelský klub hnutí ANO. 

Monika Štayrová tento týden podepsala dohodu o vstupu do zastupitelského klubu ZPHZ, který díky jejímu připojení bude moci oficiálně vzniknout. Bývalá 1. náměstkyně primátora byla ještě před vstupem do hnutí ANO dlouholetou členkou Strany Zelených. 

"Paní Štayrová skutečně vstoupila do klubu ZPHZ, ostatně už dříve kandidoval za Zelené, takže je to možná takový návrat ke kořenům. Potvrzuju také, že součástí koalice by měl být i Jindřich Outlý, který by se pravděpodobně měl stát i novým radním," řekla Salonkám primátorka Pavlína Springerová. 

Radost z toho, že se lidé zvolení za ANO připojují ke koalici HDK+TOP 09, ODS, Pirátů a ZPHZ rozhodně nemá místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Denis Doksanský. "To, že kolegové jsou zvoleni za nějakou stranu a potom nemají problém přejít, mě mrzí. Férové by od nich bylo post v zastupitelstvu opustit, protože byli zvoleni na kandidátce hnutí ANO a je naprosto zřejmé, že naši voliči nedali hlas jen jim osobně, ale zejména celé naší kandidátce. Nikdo snad nemůže věřit tomu, že by občané dali paní Štayrové mandát k tomu, aby z hnutí ANO přešla k Zeleným. Nemyslím si, že je šťastné, aby se vedení města stavělo na takovýchto základech," okomentoval přesuny bývalých členů klubu ANO Doksanský. 

Turková rezignovala na post zastupitelky, nahradit ji má Friedlová

Hradecké hnutí ANO tento týden muselo řešit i další nepříjemnost. Na mandát zastupitelky se totiž rozhodla rezignovat Andrea Turková (za ANO), která tím dle všeho vyřešila své dilema, zda dál zůstávat členkou klubu ANO nebo naopak odejít a připojit se k vládnoucí koalici. "Dle jejího vyjádření šlo o kombinaci osobních, rodinných, pracovních i politických důvodů. Asi není tajemstvím, že tady probíhala nějaká jednání o tom, zda paní Turková také neposílí koalici, což ale nakonec odmítla," potvrdil Salonkám Doksanský.

Po rezignaci Turkové by měl mandát zastupitelky připadnout první náhradnici dle výsledku loňských voleb. Tou je učitelka Libuše Friedlová, která byla zastupitelkou už v letech 2018 až 2022. Oficiálně si Friedlová vzala týden na rozmyšlenou. "Počítám ale s tím, že by měla mandát převzít. Věřím, že teď už bude náš zastupitelský klub opravdu jednotný. Bohužel zmínění tři kolegové (Štayrová, Outlý, Turková) byli naše slabá místa, což jsme věděli od počátku," doplnil místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO, který nicméně ocenil přístup Turkové. Díky jejímu rozhodnutí zůstane nejsilnější zastupitelský klub v Hradci Králové i nadále jedenáctičlenný. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek