Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

V Hradci přišlo k zápisům o pětinu víc dětí než loni, město přidá čtyři třídy

24. 5. 2023

page.Name
V Hradci Králové přišlo k nedávným zápisům dětí do prvních tříd městských základních škol téměř o pětinu víc dětí než loni. Školy zaregistrovaly 1248 žádostí o zápis po 1066 loni. Město se školami na zvýšený počet zapsaných dětí reagovalo zřízením čtyř nových tříd. V září by tak měly městské základní školy otevřít 43 prvních tříd místo 39 loni v září. Novinářům to dnes řekla primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Do základních škol podle ní přichází silnější populační ročník. Nárůst nebyl dán zvýšením počtu dětí ukrajinských uprchlíků. Loni v září do prvních tříd městských základních škol nastoupilo 40 dětí z Ukrajiny, letos jich k zápisům přišlo také 40.

Konečný počet dětí, které nakonec v září do škol přijdou, bývá proti číslům ze zápisů nižší. "Z 1248 přihlášených požádalo o odklad školní docházky 184. V září by tak mohlo do lavic usednout asi 1000 žáků. Skutečný počet bude město znát na přelomu září a října," uvedla radnice. Loni o odklad požádali rodiče 171 dětí.

Každé z přihlášených bylo zapsáno na školu ve spádové oblasti. "Nebylo proto nutné přejít přistoupit k losováním či jiným variantám řešení umístění dětí," řekla primátorka. Nejvíce dětí by mělo nastoupit na ZŠ Štefánikova, která zaregistrovala 147 žádostí. Naopak nejnižší počet 24 dětí se přišlo zapsat do ZŠ Malšova Lhota.

Čtyři první třídy navíc zřídí základní školy Štefcova, Mandysova, Milady Horákové a Nový Hradec Králové. "Tím pokryjeme veškerý zájem o zapsání prvňáčků o naše základní školy. Současně k tomu zajistíme i služby družin," řekla primátorky

Hradec Králové zřizuje 17 základních škol, nyní do nich chodí asi 8500 žáků. Kapacita škol je až 9415 míst.

ČTK