Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

VAK Hradec Králové loni zvedl zisk o 38 procent na rekordních 83 milionů

20. 5. 2023

page.Name
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni zvýšila zisk o 38 procent na rekordních 82,7 milionu korun z předloňských 60,1 milionu. Většinu zisku v objemu 73 milionů korun hodlá firma dát na investice, které by letos měly dosáhnout 428 milionů korun. O rozdělení zisku rozhodne valná hromada 14. června, uvedla firma ve webu. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

Na dividendách by vodárny měly podle návrhu představenstva vyplatit z loňského zisku opět tři koruny na akcii, což představuje výplatu akcionářům v celkové výši 6,1 milionu korun. Zbytek zisku v objemu 3,7 milionu korun by měl jít na tantiémy členům představenstva a dozorčí rady a do sociálního fondu.

Loni vodárny zvýšily investice o 35 procent na 350 milionů korun z 260 milionů v roce 2021. Největšími stavbami byly výměna starého potrubí do hlavní vodojemu v Hradci Králové, rozšíření kapacity vodojemu v Bohuslavicích, rekonstrukce hradecké úpravny vody a rekonstrukce kanalizací v Hradci Králové. Novými velkými stavbami budou rekonstrukce části potrubí z prameniště Litá do Hradce Králové a zvýšení kapacity vodojemu v Chlumci nad Cidlinou.

"Od roku 2006 společnost investovala do svých vodohospodářských zařízení 3,65 miliardy korun. Současná hodnota majetku společnosti v reálných cenách činí 14,61 miliardy korun," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva František Barák.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi, zaměstnává 21 lidí. Vlastní provoz má pronajatý společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Nájemné od KHP, které loni činilo 284 milionů korun, je hlavním příjmem VAK. Celkové výnosy společnosti VAK loni činily 325 milionů korun.

Od Královéhradecké provozní získává VAK Hradec i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni na dividendách od KHP přijal 6,6 milionu korun. Kromě nájemného VAK hradí investice i z dotací od ministerstva zemědělství a z úvěrů.

Královéhradecká provozní ze sítí VAK zásobuje pitnou vodou přes 170.000 lidí. Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 127,88 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně o 21,3 procenta více.

ČTK