Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Dokončení územního plánu, stadionu i Milety. Radnice představila své priority

20. 1. 2023

Dokončení územního plánu, stadionu i Milety. Radnice představila své priority 7 snímků
Dokončení územního plánu, adaptace na klimatickou změnu či doprava ve městě, to jsou některé priority vedení Hradce Králové. Novinářům to ve středu řekli zástupci radnice. V programovém prohlášení městské rady na volební období 2022 až 2026 je také příslib dokončení stavby multifunkční fotbalové arény, křižovatky Mileta, rekonstrukce ZUŠ Střezina, vytvoření městského systému parkování mimo zóny ISP či významného posunu přípravy revitalizace Velkého náměstí a Benešovy třídy.

Koalici v Hradci Králové vytvořili uskupení Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má pětikoalice 21 mandátů. Hnutí ANO, které volby ve městě vyhrálo, skončilo spolu s SPD v opozici.

Primátorka Pavlína Springerová (HDK) označila programové prohlášení za ambiciózní, ale zároveň reálný plán, jak vedení města chce přispět ke zvýšení kvality života ve městě, které bude přátelské všem generacím.

"Shoda na základních parametrech spolupráce mezi koaličními partnery byla hned na začátku povolebních vyjednávání. Pochopitelně v průběhu finalizace koaliční smlouvy či programového prohlášení se v určitých detailech názory a požadavky jednotlivých zástupců koalice lišily, ale vždy jsme poměrně rychle nalezli cestu ke kompromisu," řekla Springerová.

Jedním z hlavních cílů nového vedení hradecké radnice bude vedle dokončení územního plánu města adaptace na klimatickou změnu. "Chceme k veškerým záměrům a investicím přistupovat tak, aby v sobě zahrnovaly potřebná opatření snižující negativní vlivy změny klimatu. Město má zpracovanou adaptační strategii," uvedla Springerová.

V dopravě se chce vedení města zaměřit především na podporu její pěší, cyklistické a hromadné formy. Důraz bude klást také na budování klíčových cyklostezek. Významnou dopravní investicí za stamiliony korun bude přestavba křižovatky Mileta na městském silničním okruhu.

"Město také plánuje vytvořit systém rezidentního parkování mimo zónu ISP, společně s fakultní nemocnicí a krajem chce vyřešit problém s parkováním u nemocnice," uvedla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.

Mezi dalšími konkrétními cíli nové koalice je například rekonstrukce bytového domu pro seniory Harmonie I., příprava výstavby denního stacionáře pro zdravotně postižené, nalezení strategického partnera hradeckého fotbalového klubu, oprava budovy Adalbertina, pokračování procesu převzetí sportovní haly TJ Slavia, modernizace a investice do školské infrastruktury či rozvoj a využití brownfieldů, například bývalých městských jatek na Pražském Předměstí. Za záchranu bývalých jatek vznikla petice, kterou podpořilo přes 200 lidí, sdělili ČTK autoři petice.

"Velkou výzvou pro nás bude energetická krize a inflace obecně. Budeme hledat řešení, jak uspořit v provozních nákladech města a jeho organizací," doplnila Springerová.

Kompletní znění programového prohlášení:

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, MMHK