Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Fakultní nemocnice Hradec Králové hledá dárkyně mateřského mléka

10. 1. 2023

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) průběžně hledá dárkyně mateřského mléka, které potřebuje pro zajištění výživy novorozenců hospitalizovaných na Dětské klinice FN HK. ČTK o tom dnes informovali zástupci nemocnice. Nemocnice vyzvala dárkyně již na konci září 2022, kdy se podařilo získat desítku externích dárkyň, díky kterým nemocnice získala téměř sto litrů mateřského mléka.

"Část z nich už s darováním mléka přestává a my potřebujeme zajistit další dárkyně mateřského mléka," uvedla vedoucí Tkáňové ústředny a Mléčné banky FN HK Miroslava Jandová.

Za dobrovolné darování nabízí FN HK dárkyním příspěvek na stavu ve výši 250 korun za litr mikrobiologicky nezávadného mateřského mléka.

"Nemocnice má zájem o mléko dárkyň do šesti měsíců věku dětí. Pro zajištění dostatku mléka nemocnice také oslovila zdravotnická zařízení v regionu, která formou letáků o této aktivitě informují kojící ženy," uvedl mluvčí FN HK Jakub Sochor.

Fakultní nemocnice Hradec Králové pro podporu darování mateřského mléka v roce 2022 zavedla možnost týdenních svozů mateřského mléka ze vzdálenosti do 50 kilometrů od Hradce Králové.

Hradecká FN kromě externích dárkyň využívá také mléko od dárkyň hospitalizovaných přímo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Darované mléko je ošetřeno pasterizací, zmrazeno a podle potřeby používáno pro výživu převážně nedonošených či nemocných novorozenců hospitalizovaných ve FN HK.

Více informací o darování mateřského mléka je možné najít na www.fnhk.cz/tku/mlecna-banka nebo na telefonním čísle 495 833 750 od 6:00 do 15:30.

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji loni přišlo na svět 5203 dětí, o 3,7 procenta méně než v roce 2021, kdy se jich narodilo 5403. Více dětí v meziročním srovnání se narodilo v krajských nemocnicích, méně ve státní Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK), vyplynulo z informací těchto nemocnic.

ČTK