Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hasiči mají za sebou rušné silvestrovské oslavy, zásahů bylo více než loni

1. 1. 2023

page.Name
Hasiči v Královéhradeckém kraji při silvestrovských oslavách zasahovali hlavně u menších požárů způsobených zábavní pyrotechnikou. Obešly se bez škod. Celkem hasiči za sobotu a prvních šest hodin Nového roku zaznamenali 37 událostí, což bylo o osm více než ve stejném období před rokem. V Hradci Králové hasiči zasahovali zejména u menších požárů zbytků zábavní pyrotechniky.

"Za sobotu evidujeme 21 událostí, z toho bylo pět požárů, tři dopravní nehody a 12 technických zásahů. Od půlnoci do dnešních 06:00 zasahovaly jednotky u 16 událostí, z toho bylo deset požárů," uvedla mluvčí.

Hasiči likvidovali především menší zahoření zbytků zábavní pyrotechniky, kontejnerů a dalšího odpadu. "Takto zasahovali pětkrát v Hradci Králové a dále například v Nové Pace, Kostelci nad Orlicí nebo Špindlerově Mlýně. Nedošlo k žádným škodám ani zraněním," řekla mluvčí. V Trutnově necelou hodinu před silvestrovskou půlnocí hasiči a zdravotničtí záchranáři zasahovali u muže, který na Úpském nábřeží spadl do řeky a topil se.

První zásahem hasičů v roce 2023 byl čtyři minuty po půlnoci výjezd ke srážce osobního auta se zvěří u Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. "Uvnitř vozu byla zraněná osoba. Hasiči ji museli opatrně vyprostit na páteřní desce," řekla mluvčí. Poslední výjezd v roce 2022 měli hasiči v kraji v Hradci Králové k odpadkovému koši hořícímu od zábavní pyrotechniky.

Zhruba milionovou škodu způsobil v sobotu odpoledne požár garáže v Trutnově. Oheň zničil tři motocykly značky Harley-Davidson. V péči zdravotnických záchranářů skončil jeden člověk, který se nadýchal zplodin hoření. Příčinou ohně byla podle hasičů nedbalost.

Zdravotničtí záchranáři v kraji podle mluvčího Ivo Nováka zasahovali u řady úrazů, pádů a kolapsů, na jejichž vzniku se výrazně podílela konzumace alkoholu. "První výjezd v novém roce jsme měli v Rychnově nad Kněžnou k napadenému muži. Úrazů při různých konfliktech přibylo v noci ještě několik. V jednom případě jsme ošetřovali zranění ruky způsobené pyrotechnikou," uvedl Novák. Záchranáři také zasahovali u dnešní tragické nehody u Rychnova nad Kněžnou, kde auto srazilo a usmrtilo chodce.

Za celý loňský rok měli zdravotničtí záchranáři v kraji rekordních zhruba 60.000 zásahů. "Vrtulník loni zasahoval v 840 případech. I tento počet je nejvyšší v historii královéhradecké letecké záchranné služby," uvedl Novák.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK