Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Návrat lízátek je tady! První se nad novým stadionem vztyčí už ve středu

17. 1. 2023

Návrat lízátek je tady! První se nad novým stadionem vztyčí už ve středu 0 snímků
Po 16 měsících se nad Hradcem Králové znovu vztyčí ikonická lízátka. První z repasovaných světelných stožárů zvednou stavbaři nad rozestavěný fotbalový stadion už ve středu. Atypické osvětlení ve tvaru lízátek se brzy po svém dokončení v roce 1975 stalo dominantou nejen malšovického Všesportovního stadionu, ale také celého města. Nyní budou lízátka čnít i nad novou moderní multifunkční arénou.

Podle původních plánů se ikonické osvětlení mělo vztyčit nad stadionem už v polovině prosince. Zabránily tomu ale velké mrazy. Ve středu už počasí stavbařům plány nezhatí. Ke vztyčení lízátek bude potřeba mobilní jeřáb s nosností až 250 tun a další tři menší jeřáby. Ve středu dojde ke vztyčení prvního lízátka, všechny čtyři budou čnít nad stadionem až v dalších dnech. Jak rychle půjdou stavbařům práce, se však přesně nedá odhadnout. 

Za 16 měsíců došlo u lízátek k některým úpravám. „V rámci repase byly vyměněny zkorodované a narušené části a díly. Došlo také k osazení patek a styčníků pro podpěry zajišťující statickou stabilitu konstrukce. Dále bylo třeba upravit a doplnit konzoly pro namontování nových LED reflektorů. Finálním krokem je provedení jejich nové povrchové úpravy,“ popsal práce investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09).

Podoba atypického osvětlení zůstane stejná. „Běžným okem by člověk neměl poznat, že jde o změnu. Pouze v dolní části lízátek bude ještě jedna vzpěra, která na původních lízátkách nebyla, půjde o takzvaný most, spojení s pláštěm stadionu,“ uvedl drobný rozdíl generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl.

Na plně rozsvěcená lízátka si budou muset fanoušci hradeckých Votroků počkat až do léta. Do ukončení stavebních prací budou na stožárech svítit pouze malá bezpečnostní světla pro letecký provoz. Na dokončením stadionu bude kromě lízátek i další osvětlení trávníku. „Z lízátek půjde primárně hlavní osvětlení, které bude doplněno o přídavná světla na tribunách, aby se netvořily stíny na hrací ploše,“ vysvětlil Jukl.

Kromě návratu lízátek pracují dělníci na staveništi i na dalších věcech. Dalším velkým milníkem by v březnu či v dubnu mělo být dokončení střechy a opláštění budovy. Kompletně hotovo by mělo být do konce června. Na začátku ledna klub, radnice i stavební firma Strabag popřely informace deníku Sport, podle nichž by měla být stavba ve zhruba měsíčním skluzu. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Strabag, Pavel Struha / MMHK