Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Soud vyhověl hradecké žalobě, NSA musí znovu rozhodnout o dotaci na stadion

25. 1. 2023

page.Name
Městský soud v Praze minulou středu vyhověl správní žalobě Hradce Králové na Národní sportovní agentury (NSA) kvůli tomu, že zastavila řízení o dotaci na stavbu fotbalového stadionu. ČTK to sdělila mluvčí hradecké radnice Kateřina Rohlíčková. Podle ní soud zrušil napadené usnesení agentury z důvodu závažných procesních chyb, případ se tak vrací agentuře, která bude muset ve věci znovu rozhodnout.

"Rozsudek soud odůvodnil tím, že řízení vedené Národní sportovní agenturou mělo závažné procesní chyby. Přezkoumání rozhodnutí z hlediska věcných námitek města naopak označil za předčasné," uvedla k rozhodnutí soudu primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Město žádalo u NSA dotaci na stadion, loni v dubnu ale dostalo její usnesení o zastavení řízení ohledně dotace. Agentura v dopise zmiňovala, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. S výtkami a závěrem NSA ale město, které stavbu za 568 milionů korun již zahájilo, nesouhlasilo a podalo na agenturu správní žalobu. Zástupci radnice uvedli, že město v žalobě rozporovalo uvedené tvrzení agentury, upozorňovalo na procesní chyby a vzneslo i další námitky, například nesprávné posouzení použité metody Design & Build nebo netransparentní postup při vyhlášení výzvy.

"Předpokládáme, že agentura odstraní předmětné procesní chyby a znovu přezkoumá žádost města o dotaci na stadion," doplnila primátorka.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl být hotový do 28. dubna 2023. Měl by splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání, a požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností zvýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená. Stadion je město připraveno postavit i bez dotace.

NSA loni posuzovala několik žádostí měst o dotaci na rekonstrukce stadionů a dalších sportovišť. Agentura může rozdělit maximálně 900 milionů korun. Vedle Hradce Králové agentura zamítla dotace také třeba na stadiony v Pardubicích či Zlíně a na stavbu atletické haly v Brně. Schválila například dotaci na opravu zimního stadionu v Kladně a dotaci na stavbu multifunkční haly na výstavišti v Brně. V případě Zlína dal pražský městský soud také ve sporu s NSA ohledně dotace na rekonstrukci stadionu za pravdu městu.

ČTK