Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Zastupitelský klub ANO opustil Jindřich Outlý, nebyl spokojen s atmosférou

23. 1. 2023

page.Name
Čtyři měsíce po komunálních volbách opustil zastupitelský klub hnutí ANO v Hradci Králové Jindřich Outlý. Podle svých slov nebyl spokojen se vztahy a atmosférou v klubu ANO. "V klubu není možné pracovat tak, jak bych si představoval," řekl ČTK Outlý. Ten by se měl na návrh současné koalice stát předsedou finančního výboru zastupitelstva, což kritizují kolegové z klubu hnutí ANO. Podle Outlého však tato nominace s jeho odchodem nesouvisí a vyjádření předsedy zastupitelského klubu ANO Lukáše Fiedlera označil za manipulativní.

Outlý ČTK řekl, že k odchodu z klubu se rozhodl zhruba před třemi týdny, klubu to oznámil v neděli. "V klubu není možné pracovat tak, jak bych si představoval. Nebyl jsem spokojen se vztahy a atmosférou, které v klubu panují," řekl. Dodal, že jeho odchod z klubu nemá souvislost s jeho nominací do čela finančního výboru. V zastupitelstvu hodlá dál zůstat jako nezařazený zastupitel. V letech 2016 až 2020 byl Outlý za ANO krajským zastupitelem a zastával funkci předsedy kontrolního výboru.

Předseda zastupitelského klubu ANO Lukáš Fiedler označil Outlého za odpadlíka. V tiskovém prohlášení uvedl, že klub ANO Outlého do finančního výboru nenominoval a o nominaci se dozvěděl až z podkladů na úterní jednání zastupitelstva. "Je patrné, že koalice skutečně potřebuje pro podporu své politiky i jiné než koaliční hlasy a neštítí se je výměnou za vysoké pozice získat i přetahováním osob z jiných klubů," uvedl Fiedler. Outlý Fiedlerovo vyjádření odmítl jako manipulativní.

Zastupitelé by měli v úterý zvolit i předsedu kontrolního výboru, na kterého je nominován Fiedler. Do čela výboru pro územní plánování, rozvoj a investice města je navržen radní města Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec).

Rozpory v klubu ANO panovaly i v minulém volebním období, kdy hnutí na radnici vládlo spolu s ODS. V prosinci 2021 předsednictvo hnutí celou hradeckou místní organizaci kvůli špatnému fungování klubu v zastupitelstvu zrušilo. Pro názorové neshody předloni ANO opustila tehdejší zastupitelka a bývalá náměstkyně primátora za ANO Věra Pourová. Z klubu ANO pak odešel radní města Jiří Langer (nestraník za ANO). Klub ANO nebyl jednotný ani při hlasování o rozpočtu města na rok 2022. Loni v dubnu ANO ustavilo v Hradci Králové novou místní organizaci.

Koalici v Hradci Králové po volbách v září 2022 tvoří koalice HDK+TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. V zastupitelstvu má koalice většinu 21 z 37 hlasů. V opozici zůstává klub hnutí ANO (12 členů), SPD (3 členové) a nově nezařazený Jindřich Outlý. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: hnutí ANO