Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Kluziště ozdobí nejen vánoční trhy. Bruslit venku půjde až do března

21. 11. 2023

page.Name
Umělé venkovní kluziště bude hlavní novinkou letošních vánočních trhů. Zabruslit si pod širým nebem na Velkém náměstí budou moct Hradečáci na kluzišti o rozměrech 24x10 metrů od 8. do 26. prosince denně od 10 do 20 hodin. Poté by se mělo kluziště přesunout na Masarykovo náměstí, později také k fotbalovému stadionu. Hradečáci by měli mít možnost bruslit na různých místech v centru města až do konce března. Konkrétní plán ale zatím chybí. Technické služby čekají na pokyn politiků, kam by měly kluziště po konci vánočních trhů přesunout.

O venkovním kluzišti se v Hradci Králové hovoří už mnoho let. Bruslení v centru města se ale Hradečáci dočkají až letos. Jisté je, že kluziště budete moct poprvé vyzkoušet na vánočních trzích na Velkém náměstí. Umělá plocha o rozměrech 24x10 metrů bude bruslařům k dispozici zdarma od 8. do 26. prosince, a to vždy od 10 do 20 hodin.

Kluziště bude v prosinci umístěno na Velkém náměstí v prostoru mezi morovým sloupem a kašnou. Jeho instalace začne už v pondělí 4. prosince. U kluziště, které bude pravidelně v ranních hodinách procházet údržbou, umístí organizátoři také speciální osvětlení a lavičky s gumovou pochozí plochou. Provoz kluziště přístupného zdarma se bude řídit provozním řádem. V jeden moment ale může na led z bezpečnostních důvodů maximálně 35 osob. Kluziště se skládá z jednotlivých panelů o síle 20 milimetrů, po celém obvodu budou metr vysoké mantinely. Nájemní smlouva mezi Technickými službami Hradec Králové a společností GLICE CZ kromě toho zahrnuje také čistící a zametací stroje, podkladovou plochu kluziště a pochozí gumovou plochu před vstup na kluziště.

„Rozhodli jsme se použít umělý povrch. Vyptával jsem se ve městech s venkovním kluzištěm s přírodním ledem a zjistil jsem, že od toho vzhledem k vysokým provozním nákladům odcházejí. Jsem zvědavý, jak se to ujme. Byl jsem na vánočních trzích v jiném městě, kde kluziště měli a byl o to velký zájem. Doufám, že i tady v Hradci Králové lidé přijdou a zejména děti si bruslení pod širým nebem užijí,“ uvedl náměstek primátorky pro sport Miroslav Hloušek (ODS)

Finance na kluziště a další vybavení schválili už na konci srpna hradečtí zastupitelé. Radnice se nakonec rozhodla kluziště nezakoupit, ale pouze pronajmout. Za pronájem kluziště od 4. prosince do 31. března zaplatí dva miliony korun včetně DPH. „Pokud se kluziště osvědčí, mohli bychom ho následně zakoupit,“ řekl Salonkám náměstek primátorky Pavel Vrbický (Piráti) zodpovídající za Technické služby. A v Hradci by mohlo být za rok venkovních kluzišť dokonce více. Pokud se kluziště osvědčí, chtěli by podle Hlouška podobné plochy příští zimu pořídit i někteří ředitelé hradeckých základních škol na svá venkovní sportoviště.

Letošní venkovní kluziště se bude v průběhu zimy opakovaně přesouvat. Z Velkého náměstí by se podle náměstků primátorky Pavla Vrbického a Miroslava Hlouška mělo přemístit na Masarykovo náměstí, po dalším měsíci pak k fotbalovému stadionu. „Jde o to, že kdyby bylo kluziště na jednom místě déle, než 30 dnů, musí na to být nějaká stavební ohláška,“ vysvětlil Vrbický. Podle Hlouška se nabízí také Ulrichovo náměstí.

Kdy a kde konkrétně se v novém roce kluziště objeví, zatím přesně neví ani ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil. „Politici si přejí, aby se kluziště na začátku nového roku někam umístilo, já ale zatím nevím kam. Čekám, až mi řeknou, na jaké další místo se to poveze. Potřebuji totiž zařídit povolení na zábor prostranství, ať už to bude Masarykovo nebo Ulrichovo náměstí,“ dal Pospíšil najevo, že další krok je na politicích.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Město Znojmo