Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Nový územní plán by měl být do dvou let, město jej tvoří od roku 2010

24. 11. 2023

page.Name
Tvorba nového územního plánu se posunula do další fáze. Na začátku listopadu dostala radnice od zpracovatele upravený návrh územního plánu, tento týden pak předala autorskému sdružení Tomáš Vymetálek Architects a Patrik Kotas výsledky své kontroly. Po odstranění drobných vad a nedodělků by se mělo v prvním čtvrtletí roku 2024 uskutečnit opakované veřejné projednání územního plánu. Definitivně by měl Hradec nového územního plánu, který tvoří už od roku 2010, dočkat do dvou let.

Dosud se město při svém rozvoji řídí územním plánem z roku 2000, který byl koncipován na dobu deseti let. Přijetí nového územního plánu patří mezi priority současné radniční koalice ve složení HDK+TOP09, ODS, Piráti a Změna pro Hradec a Zelení.

Upravený návrh územního plánu radnice v minulých dvou týdnech zkontrolovala a jeho tvůrci, kterým je autorské sdružení Tomáš Vymetálek Architects a architekt Patrik Kotas, předala pokyn k odstranění několika vad a nedodělků. Začátkem prosince proběhne jednání města se zpracovateli, během kterého bude naplánován další harmonogram prací. Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by k opakovanému veřejnému projednání dojít v prvním čtvrtletí příštího roku. Následovat bude opět vypořádání případných námitek a připomínek. "Předpokládám, že v lednu vyhlásíme veřejné projednání, které se uskuteční v únoru," odhadl náměstek primátorky pro územní plánování a současně určený zastupitel pro územní plán Adam Záruba (Změna pro Hradec).

Zastupitelstvo by mohlo územní plán dostat k takzvanému vydání v roce 2025, ale vše bude záležet na průběhu a výsledku opakovaného veřejného projednání. "Proces tvorby územního plánu je v současném legislativním prostředí jeden z nejsložitějších, obzvlášť pokud se jedná o tak rozsáhlé území Hradce Králové," uvedl Záruba.

První veřejné projednání návrhu územního plánu se odehrálo v roce 2016. Vzešlo z něj několik stovek námitek a připomínek, které muselo město vypořádat. K tomu muselo také aktualizovat vyhodnocení námitek a připomínek uplatněných v roce 2012 k veřejnému projednání variantního konceptu územního plánu.

Dokument návrhu územního plánu pro opakované veřejné projednání má kolem 1700 stran. Předmětem veřejného projednání již nebude celý návrh územního plánu jako v roce 2016. Projednávat se budou pouze provedené podstatné úpravy. Námitky bude možné uplatnit jen k měněným částem územního plánu.

Nový územní plán by měl podle radnice vytvořit podmínky pro rozvoj dopravní a technické infrastruktury, občanské vybavenosti a zohlednit ochranu přírody a krajiny. Návrh Vymetálka a Kotase rozvíjí současné okružní založení města dané plánem Josefa Gočára z první poloviny 20. století. Rozvojovou osu vidí západním směrem do části Kukleny směrem k dálnici D11.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK