Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

OBRAZEM: Na náměstích už stojí vánoční stromy. Rozsvítí se v neděli

28. 11. 2023

OBRAZEM: Na náměstích už stojí vánoční stromy. Rozsvítí se v neděli 0 snímků
Na Velkém i Masarykově náměstí už stojí vánoční stromy. Na tradiční místo pod Bílou věž usadili pracovníci hradeckých technických služeb v úterý dopoledne 14 metrů vysoký smrk ztepilý z Předměřic nad Labem. Poprvé se rozsvítí v neděli o půl páté odpoledne. Ke slavnostnímu rozsvícení stromu na Velkém náměstí je připraven také doprovodný program. Těšit se můžete na vystoupení pěveckého sboru Squadra Risonante, koncert zpěvačky Olgy Lounové a různé prodejní stánky.

Jako první usadili pracovníci technických služeb vánoční strom jako už tradičně na Velké náměstí. "Máme ho od soukromého dárce z Předměřic nad Labem. Vyjeli jsme pro něj už kolem sedmé hodiny ranní, abychom ho stihli pokácet a převézt. Všechno proběhlo bez problémů," řekl Salonkám po usazení stromu mluvčí technických služeb Patrik Palátka. Smrk ztepilý byl na svém místě pod Bílou věží už kolem půl desáté dopoledne. 

Na první pohled je letošní strom na Velkém náměstí o něco menší než ten loňský. "V minulém roce byl možná až rekordní. Letošní strom je zhruba 14 metrů vysoký," upřesnil Palátka. Strom bude ozdobený stejnými ozdobami jako loni. Technické služby pouze vyměnily některé žárovky za úspornější.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Velkém náměstí se uskuteční v neděli 3. prosince přesně v 16:30. V tu chvíli se rozsvítí také vánoční výzdoba po celém městě. Celkově se letos rozzáří v hradeckých ulicích více než 40 tisíc LED bodů a žárovek, všechny už jsou nyní připravené na svých místech. Ke slavnostnímu rozsvícení stromu na Velkém náměstí je připraven také doprovodný program. Těšit se můžete na vystoupení pěveckého sboru Squadra Risonante, koncert zpěvačky Olgy Lounové a různé prodejní stánky.

Druhý vánoční strom je již tradičně na Masarykově náměstí. Ten letošní tam vezli pracovníci technických služeb z Městských lesů. Kvůli počasí měli s jeho přepravou větší problémy. Během odpoledne se ho ale podařilo na náměstí usadit. Již tradičně je smrk na Masarykově náměstí o něco větší, což je dáno větším kotevním systémem.

Zajímavostí je, že letos museli technické služby vybírat vánoční stromy ze značně omezeného množství. Nabídek bylo prý až o desítky méně než před rokem. "Tento rok jsme bohužel obdrželi výrazně méně nabídek než v předchozích letech. Můžu ale prozradit, že se nám podařilo předvybrat i stromy na příští rok," prozradil mluvčí technických služeb. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek