Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

OBRAZEM: Teplofikace Velkého náměstí je u konce, vyšla na 35 milionů

24. 11. 2023

OBRAZEM: Teplofikace Velkého náměstí je u konce, vyšla na 35 milionů 11 snímků
Slavnostním poklepáním na poslední zadlážděnou kostku skončila dnes ráno po osmi měsících teplofikace Velkého náměstí. Největší investiční akce v historii akciové společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové vyšla na 35 milionů korun. Dálkové teplo díky ní může nově využít například Klicperovo divadlo, stará radnice nebo mnohé restaurace a bytové domy na náměstí. Do centra se dělníci vrátí i příští rok. V plánu je teplofikace Dlouhé a Zieglerovy ulice a prodloužení teplovodu na Svatojánské náměstí.

Práce nezbytné pro připojení nových odběrných míst probíhaly na Velkém náměstí a v přilehlých ulicích hradeckého historického centra od začátku dubna. Mezi novými odběrateli nechybí například objekty Klicperova divadla, budova staré radnice či jednotlivé bytové domy. Smyslem další etapy teplofikace historického centra bylo nabídnout ekonomičtější a ekologičtější způsob dálkového vytápění dalším odběratelům a posílit nezávislost na dodávkách plynu. "Na prvním místě je třeba poděkovat za podporu této rozsáhlé a náročné akce městu Hradec Králové a spolu s tím za trpělivost a pochopení i všem občanům. Položili jsme dohromady přibližně 1,2 kilometru nového potrubí a celková investovaná částka dosahuje bezmála ke 35 milionům korun," říká Jiří Seidler, předseda představenstva Tepelného hospodářství.

Práce byly rozdělené na několik etap. Tu první dokončili pracovníci před červnovým zahájením divadelního festivalu. Po jeho skončení se do historického centra vrátili. V létě se podařilo dokončit etapy v krčku spojujícím Malé a Velké náměstí, před historickou radnicí nebo v Klicperově ulici u budovy bývalé městské knihovny. Naposledy stavební práce probíhaly v Úzké ulici.

Společně se stavbaři pracovali na místě i archeologové z hradeckého muzea. Jejich nálezy odhalují například prvky původního dláždění povrchu Velkého náměstí, zlomky keramických nádob nebo například odřezky vyčiněných kůží, dokladující činnost ševců a pasířů. V Radoušově ulici v těsné blízkosti Klicperova divadla pak archeologové objevili cenné nálezy, mezi nimiž vynikají zejména část gotického opevnění nebo zlomek románské šestiboké dlaždice. "Díky rozsahu stavebních prací jsme se dostali nejen do míst samotného středověkého města, ale i někdejší akropole, areálu minoritského kláštera či do hradebního obvodu. Nejstarší nálezy můžeme datovat do 9. až 10. století," uvedl archeolog hradeckého muzea Radek Bláha.

Místopředseda představenstva Tepelného hospodářství Hradec Králové Petr Juránek připomněl, že teplofikace historického centra začala už v roce 2008, kdy se k dálkovému teplu připojilo biskupství a jižní části Velkého náměstí. A ani letošní etapou práce nekončí.  Příští rok je v plánu teplofikace Dlouhé a Zieglerovy ulice a prodloužení teplovodu na Svatojánské náměstí. V roce 2025 by pak mělo dojít k teplofikaci Malého náměstí. 

Náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09) uvedl, že investiční akce je součástí dlouhodobého úsilí města i Tepelného hospodářství o pokračující přechod z původních lokálních plynových zdrojů vytápění na efektivní dálkové teplo. Jeho prostřednictvím zásobuje Tepelné hospodářství více než 24 tisíc odběrných míst na území města, teplo přitom odebírá z Opatovic nad Labem od distribuční společnosti EOP Distribuce. "V případě teplárenství je rozhodně nejefektivnější centrální systém, proto ho takto podporujeme," řekl Řádek. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: THHK