Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Pestřejší jídlo a úspornější provoz, kraj chce přestavět kuchyň v Domově U Biřičky

2. 11. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj plánuje v Domově U Biřičky v Hradci Králové celkovou rekonstrukci jídelny a kuchyně včetně zázemí a skladů. Vypsal zakázku na projektovou dokumentaci pro rekonstrukci stravovacího zařízení. Kraj za pořízení projektové dokumentace zaplatí 5,3 milionu korun bez DPH. Na kolik přijde samotná rekonstrukce, to podle hejtmanství zatím nelze odhadovat. Záměrem kraje je zmodernizovat provoz, aby byl úpornější a poskytoval široké spektrum diet pro uspokojení potřeb klientů.

"Naším cílem je provoz s kapacitou 500 obědů denně s prolínáním přípravy snídaní, svačin a večeří. U obědu počítáme s poskytováním až osmi variant diet včetně mechanicky upravené stravy podle potřeb klientů domova," uvedl náměstek hejtmana pro investice a inovace Pavel Bulíček (Piráti).

Autoři projektové dokumentace by měli vytvořit návrh na celkovou rekonstrukci stravovacího zařízení v tomto krajském domově pro seniory. Velký důraz kraj klade na snížení energetické náročnosti a zvýšení účinnosti technologických procesů. "Chceme snížit energetickou náročnost stravovacího provozu a zvolit takové řešení rekonstrukce, abychom ušetřili na provozu a současně si otevřeli cestu k dotačním výzvám Ministerstva životního prostředí ČR," doplnil Bulíček.

Součástí návrhu bude také návrh rozmístění nového gastrovybavení, aby byla kuchyně schopná produkovat požadované množství jídel, včetně speciální úpravy stravy v nejvyšší kvalitě, uvedl kraj.

Domov U Biřičky je největším pobytovým zařízením v síti sociálních služeb Královéhradeckého kraje. V současné době má 340 lůžek pro seniory a pracuje tam 240 zaměstnanců.

(ČTK, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz