Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Přestavba Milety vyjde na 524 milionů. Vítěze tendru schválili zastupitelé

7. 11. 2023

page.Name
Hradečtí zastupitelé na svém úterním zasedání schválili zadání přestavby křižovatky Mileta sdružení firem M-SILNICE a Integra stavby. Sdružení nabídlo ze tří uchazečů nejnižší cenu 524 milionů korun bez DPH. Přestavba křižovatky je sdruženou investicí státu, Královéhradeckého kraje a města Hradce Králové, přičemž za všechny zakázku administruje Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Práce na Miletě by měly začít v příštím roce, hotovo má být v roce 2025. Rekonstrukce bude probíhat za provozu, řidiči ale musí počítat s různými omezeními.

ŘSD předpokládá, že stavba by mohla začít v roce 2024 a hotová by měla být v roce 2025. Město Hradec Králové bude z ceny díla hradit 187 milionů korun, ŘSD 309 milionů korun a Královéhradecký kraj 28 milionů korun.  Město nyní bude informovat ŘSD, které zakázku administruje, že zastupitelstvo zadání zakázky schválilo.

"Teď je důležité, aby došlo k uzavření smlouvy s vítězným sdružením. Dominantním subjektem, který bude řídit harmonogram je ŘSD. Formálně by mohlo dojít k předání staveniště ještě v letošním roce. Samotná stavba je plánovaná na roky 2024 a 2025. Rekonstrukce křižovatky Mileta bude probíhat za provozu. Zcela nepochybně dojde k dopravním komplikacím a různým omezením, ale je to pořád lepší, než kdyby se celá křižovatka během rekonstrukce uzavřela. Když se dělá takhle rozsáhlá a složitá investiční akce, všichni si musí zvyknout na nějaký kompromis. Žádám proto všechny řidiče o trpělivost," řekl Salonkám investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP09).

O přebudování frekventované křižovatky město usiluje přes 20 let, jde o jeden z nejvýznamnějších dopravních uzlů ve městě. Na světelné křižovatce Mileta se kříží hlavní silniční okruh I/31, který je součástí tranzitu městem, se silnicí, po které míří do centra města lidé z největšího hradeckého sídliště Moravské Předměstí. V okolí křižovatky, u níž jsou fakultní nemocnice, kampus univerzity a zdravotnická záchranná služba, se často tvoří kolony aut.

Rekonstrukce se nebude týkat jen křižovatky na silnici I/31, vzniknou také nová dopravní napojení, podchody, chodníky, zastávky MHD a další změny na veřejných prostranstvích. Z hlediska bezpečnosti bude zásadní vybudování čtyř podchodů pod křižovatkou pro chodce a cyklisty. Další důležitou změnou bude doplnění křižovatky o pruhy pro vozidla odbočující vpravo, čímž se zvýší kapacita křižovatky.

Vedle toho vznikne směrem na Vysokou nad Labem další křižovatka, takzvaná malá Mileta, která mimo jiné propojí Fakultní nemocnici Hradec Králové se Zborovskou ulicí. Do Zborovské ulice ústí i napojení Benešovy třídy na Moravském Předměstí, které se z panelové cesty změní na řádnou komunikaci. Do křižovatky bude ústit výjezd pro záchranářská vozidla. Malá Mileta bude řízena světelně, v její blízkosti přibudou nové chodníky i zastávky MHD. Celá stavba se bude skládat z vybudování 88 jednotlivých stavebních objektů.

Městská část bude stát 187 milionů. "Kromě vybudování chodníků podél všech dotčených komunikací město mimo jiné zaplatí také nový povrch komunikace v Hradecké ulici. Bude financovat napojení fakultní nemocnice do Zborovské ulice. Městské finanční prostředky pak budou použity i na nové zastávky MHD, výsadbu zeleně, doplnění městského mobiliáře i rekonstrukci části ulice 17. listopadu," popsala už dříve zapojení města mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ŘSD