Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Příští rok zaplatíte za odpad o 200 korun víc než letos, zdražení schválili radní

1. 11. 2023

page.Name
Poplatek za vyvážení popelnic a svoz odpadu v Hradci Králové by měl od 1. ledna 2024 zdražit o dvě stovky na 800 korun za osobu a rok. Zvýšení poplatku včera schválila rada města, definitivně o něm budou 7. listopadu rozhodovat zastupitelé. Primátorka Pavlína Springerová (HDK) zdražení zdůvodnila růstem nákladů na odpadové hospodářství. Ke zvýšení poplatku Hradec přistoupil po čtyřech letech. I po zdražení bude radnice na svoz a likvidaci odpadů ve městě doplácet přibližně 20 milionů korun ročně.

Město hodlá zachovat slevy pro děti do 14 let a seniorů nad 70 let, kteří měli nadále platit polovinu základního poplatku, tedy 400 korun místo dosavadních 300 korun.

"Město musí na svoz a likvidaci odpadů doplácet stále více peněz. Velkou roli hraje růst inflace," uvedla primátorka. Zdražením poplatku by se město podle toho mělo dostat na průměrnou výši poplatku v celé České republice.

Město podle primátorky nyní na odpady z rozpočtu doplácí přibližně 35 milionů korun ročně, tedy asi o deset milionů korun více než před čtyřmi lety. I po zdražení města se počítá s tím, že na svoz a likvidaci odpadů bude platit přibližně 20 milionů korun ročně.

Letos by celkové výdaje na svoz a likvidaci odpadů, likvidaci skládek, kompostování a na vyvážení odpadových košů mělo činit téměř 100 milionů korun. Na poplatcích za popelnici by mělo město letos vybrat 43 milionů korun a za třídění odpadů získat od společnosti Ekokom dalších asi 13 milionů korun, vyplývá z rozpočtu města.

Ke zvýšení poplatku přistupují i ​​jiná města v zemi. Například Vsetín poplatek zvýší o 120 korun na 720 korun, Prostějov plánuje zvýšení z letošních 792 korun na 864 korun za osobu a rok. Lidé v Táboře zaplatí od ledna za svoz odpadu 960 korun, poplatek se jim zvýší o 264 Kč. Hořice na Jičínsku zdraží poplatek od 600 korun na 900 korun.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz