Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

U Klicperova divadla si výročí sametové revoluce připomnělo asi 500 lidí

18. 11. 2023

page.Name
Kolem 500 lidí přišlo v pátek večer v Hradci Králové ke Klicperovu divadlu na happening ke 34. výročí sametové revoluce v roce 1989. Prostranství před divadlem bylo při tradiční akci zcela zaplněné, řekl ČTK mluvčí divadla Martin Sedláček. Biskupství královéhradecké u příležitosti státního svátku uspořádalo v katedrále sv. Ducha slavnostní mši za národ a za mír ve světě.

Klicperovo divadlo letošní happening zaměřilo na fenomén emigrace, který český národ podle divadelníků provází již od doby svatého Vojtěcha. "Odchod z Československa bez povolení státních orgánů byl od roku 1948 trestným činem politické povahy. Na uprchlíky do svobodné ciziny pohlížel bezpečnostní a justiční aparát jako na zrádce, kteří se dali do služeb nepřítele," uvedli.

Různými formami divadelníci připomněli příběhy exulantů, například letos zesnulého romanopisce Milana Kundery. Večer doplnila hudební vystoupení.

V sobotu se hradečtí divadelníci zapojí do celostátní Noci divadel. V Klicperově divadle nabídnou prohlídky hlavní scény, Studia Beseda a zákulisí. Vstup na prohlídky bude zdarma. Kromě prohlídek bude v sobotu na obou divadelních scénách i běžný program, na hlavní scéně od 17:30 představení Celý život nestačí a ve Studiu Beseda od 20:00 narozeninový dvojkoncert Brunner2 ve spolupráci s hradeckou filharmonií.

ČTK
Foto: FB Klicperovo divadlo / Ilona Dvořáková