Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Ve fakultní nemocnici podalo výpovědi přesčasů 400 lékařů z celkových 900

23. 11. 2023

page.Name
Více než 44 procent lékařů ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FNHK) vypovědělo ke středečnímu dopoledni dohody o přesčasech. Od 1. prosince proto nemocnice převede některá pracoviště do směnného provozu. Omezí také část plánovaných neakutních operací a vyšetření. Omezen bude také provoz některých ambulancí. Někteří lékaři po celé republice na podporu svých požadavků na vyšší platy a omezení přesčasové práce odmítají od prosince nastoupit do přesčasových služeb v nemocnicích.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FNHK) a v nemocnicích Královéhradeckého kraje ke středečnímu dopoledni vypovědělo dohody o přesčasech zhruba 550 z asi 1700 lékařů, tedy přibližně 32 procent. Nemocnice v kraji nyní vyhodnocují dopady výpadku přesčasové práce na provoz, některé přistoupí od prosince k omezení plánované neakutní péče, vyplynulo z vyjádření zástupců FNHK a krajských nemocnic. 

V hradecké FNHK odvolalo souhlas s prací přesčas zhruba 400 lékařů z 900 lékařů. "Fakultní nemocnice Hradec Králové s ohledem na odvolání souhlasu s prací přesčas ze strany části lékařů převedla některá pracoviště od 1. prosince 2023 do směnného provozu, tak aby byla v plném rozsahu zajištěna pro pacienty akutní, centrová a onkologická péče. Převedení do směnného provozu současně zmírňuje dopad vypovězení práce přesčas ze strany lékařů do oblasti neakutní péče, ve které od prosince dojde k omezení části plánovaných operací a vyšetření," řekl ČTK mluvčí FNHK Jakub Sochor. Pacienti, kterých se tato omezení dotknou, jsou podle něj od 20. listopadu informováni písemně či telefonicky.

Královéhradecký kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Krajské nemocnice v regionu zastřešuje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje (ZH KHK). Holding je akciová společnost, jejímž je Královéhradecký kraj stoprocentním vlastníkem.

"Ke středečnímu dopoledni evidujeme zhruba 150 výpovědí z přesčasové práce. V nemocnicích ZH KHK pracuje celkem 800 lékařů. Aktuálně stále probíhají jednání, od odborů zatím nebyly sděleny konkrétní požadavky," řekla ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Podle ní je prioritou holdingu plnohodnotné zajištění akutní péče. "V maximální možné míře se snažíme také o udržení ambulantní a plánované péče, od začátku prosince ovšem může dojít na některých odděleních k omezení provozu specializovaných ambulancí i plánovaných operačních výkonů. Situace je stále proměnlivá, proto budeme konkrétní omezení sdělovat až v příštích týdnech," řekla ČTK Chytilová.

Změny žádá část lékařů, kteří své požadavky podpořili výpovědí přesčasové práce od prosince. Jejich požadavky podporují zdravotnické odbory a Česká lékařská komora (ČLK). Žádají také zvýšení základní mzdy a platu.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz