Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Za odpady zaplatíte nově 800 korun za rok, zdražení schválili zastupitelé

7. 11. 2023

page.Name
Hradečtí zastupitelé na svém úterním zasedání schválili zvýšení poplatku za vyvážení popelnic a svoz odpadu. Od příštího roku zaplatí Hradečáci za odpad 800 korun ročně. Doposud platili o dvě stovky méně. Ke zvýšení poplatku Hradec přistoupil po čtyřech letech. I po zdražení bude radnice na svoz a likvidaci odpadů ve městě doplácet přibližně 20 milionů korun ročně.

Těsnou většinou 20 hlasů prosadila koalice HDK+TOP09, ODS, Pirátů a Změny pro Hradec a Zelených zvýšení poplatku za odpady o dvě stovky na 800 korun za 800 korun. Důvodem jsou podle náměstka primátorky pro ekonomiku Miroslava (ODS) související náklady zejména na odpadové hospodářství s inflací

„Bohužel, město musí doplácet stále více peněž na svoz a likvidaci odpadů. Velkou roli v těchto financích hraje také inflace. Po čtyřech letech proto zvyšujeme poplatek za odpady zvýšit na průměrnou napříč celou republikou. I po zvýšení poplatku bude město stále na svoz odpadu výrazně doplácet. Mělo by to být zhruba 20 milionů ročně. Letos doplácíme 35 milionů,“ řekl Hloušek. 

Dospělí Hradečáci zaplatí za odpady od příštího roku 800 korun ročně. Pro děti do 14 let a seniory nad 70 let platí sazba poloviční. 

Návrh na úterním zastupitelstvu nepodpořila žádná z opozičních stran. Zástupci byli nespokojení zejména s zvýšením nedostatečným odůvodněním poplatku. "Vedení města nám nebylo možné sdílet, co přesně bude to navýšení využít. Ve chvíli, kdy takový krok, který má zatížit peněženku občanů, není zdůvodněný, musíme být logicky proti," řekl místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Denis Doksanský. Kromě zástupců ANO nepodpořili návrh ani zastupitelé za SPD a Rozvíjíme Hradec. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz