Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Hradec Králové chystá oslavy 800. výročí města, dá na ně 37 milionů korun

13. 12. 2023

page.Name
Hradecká radnice začala na rok 2025 chystat oslavy 800. výročí první písemné zmínky o Hradci Králové jako městě. Do oslav, které potrvají celý rok 2025, hodlá město vložit asi 37 milionů korun. Z nich 24 milionů korun rozdělí prostřednictvím zvlášť vytvořeného dotačního programu, který v úterý schválili hradečtí zastupitelé.

Hradec Králové jako město poprvé zmiňuje listinu krále Přemysla Otakara I. z roku 1225. Po Praze jde o první známé označení lokality v českých zemích za město.

Součástí oslav by měly být v roce 2025 nové projekty a akce a také společenské, kulturní, zábavní či sportovní akce a programy, které jsou již nyní podporované městskými dotacemi. Poslouží například s městskými slavnostmi, koncerty, výstavami, veletrhy, konferencemi či různými netradičními akcemi. V plánech radnice je i vytvoření nového vizuálního stylu města.

Oslavy by měly být podle představ radnice ve znamení překvapení, pohybu a proměny a umístěné by měly být nečekané kulisy i pro obvyklé akce. Za budou na obyvatele i měřená města.

Dotační program, v němž bude rozdělovat 24 milionů korun, bude dvoukolový. Podávání žádostí pro první kolo začne 12. února 2024 a potrvá dva měsíce. Ve druhém kole bude možné požádat o dotace od 11. srpna do 11. září 2024. Nejvyšší podporu až tři miliony korun budou moci získat projekty mající evropskou a celorepublikovou úroveň. Projekty budou hodnotit dramaturgickou radu a komise rady města.

ČTK
Foto: MMHK