Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Konec roku se blíží a prosincové, už jednapadesáté Salonky jsou na světě

2. 12. 2023

page.Name
Vánoce klepou na dveře. I když se často mluví o tom, že tyto svátky jsou dobou radosti, klidu a rozjímání, jak víme, je tomu tak jen částečně. Většinou je předvánoční čas poněkud stresující a obchodní domy praskají ve švech. Ke zklidnění proto nabízíme opět zajímavé čtení v podobě prosincového, již jednapadesátého vydání hradeckého magazínu Salonky. Už nyní ho najdete na vybraných distribučních místech po celém Hradci Králové.

Titulní stranu tentokrát zdobí pro tento čas velmi povolaná osoba - biskup Královéhradecké diecéze Jan Vokál. Právě s tímto duchovním, který stojí v čele diecéze už od roku 2011, vedeme hlavní rozhovor, v němž se kromě mnoha jiných věcí vyjádřil také k Vánocům. A co lidem doporučil? „Aby například navštívili někoho, na koho všichni zapomínají, něčím malým mu udělali radost. Tato radost se člověku ihned vrací. Když ji dává, sám dostává. Vánoční týden je i dobrá příležitost nerušeně se soustředit na vztahy v rodině. Všechny bych chtěl také pozvat do našich kostelů, které jsou a zůstávají otevřené každému bez výjimky.“

Ve vánoční tematice pokračujeme i v dalším materiálu, který oznamuje, že na letošní vánoční trhy na Velkém náměstí si lze s sebou vzít i brusle. Kromě téměř stovky prodejních stánků, bohatého kulturního programu s řadou koncertů nebo dětské zóny, bude letošní velkou novinkou umělé venkovní kluziště o velikosti 24 × 10 metrů. Malí i velcí návštěvníci trhů si tedy budou moci zabruslit pod širým nebem přímo na náměstí poblíž morového sloupu.

Pravidelná rubrika Oko Salonek se zamýšlí nad tím, zda rok 2024 bude lepší než ten podivný letošní, kdy pokračuje válka na Ukrajině a vypukl konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás v pásmu Gazy. I když se nás to bezprostředně nedotýká, má to vliv na různé etapy života v české společnosti. Letos jsme kromě toho zažili vysokou míru inflace, zdražování energií i potravin. Nikdo přesně neví, jak se bude situace vyvíjet. Nezbývá tedy než doufat v naději, že příští rok bude přece jenom lepší.

Ještě donedávna nebylo jasné, kdo je autorem rozsáhlé mozaiky známé pod názvem Sputnik ve dvoraně Bio Central. Právě to byl impuls k několika měsícům trvajícímu pátrání, které pracovníky kina zavedlo dokonce až do jižní Itálie, kde v současné době žije rodina autora zmíněné mozaiky. Tato detektivní práce je nyní k vidění na výstavě v kavárně kina, kde je tajemný hradecký rodák a umělec Bedřich Šimon představen veřejnosti, což je obsahem článku prosincových Salonek.

Ten další je ze sportovního, přesněji fotbalového prostředí a mapuje záložníka se skvělou kopací technikou a jednoho z mála Votroků, který si zahrál v národním týmu. Jakub Rada, kapitán fotbalistů FC Hradec Králové, nám sdělil, že na stadionu pod lízátky zažil postup a dvě skvělé ligové sezóny, ve které snad už ani nedoufal. „Když svoje angažmá v Hradci sesumíruju, je to jeden velký úspěch. Doufám, že to ještě nějaký čas bude pokračovat. Hradec bude v mých vzpomínkách vždycky hodně ceněný,“ řekl.

Ani v prosincových Salonkách samozřejmě nemůže chybět Pravidelně vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije. Jeho autor Slávek Trávníček v němž představuje hradeck ého rodáka a úspěšného trenéra Ladislava Škorpila. „ Po celém jeho působení ve funkcích trenéra byl vždy oblíben jak mezi novináři, fotbalisty, tak mezi fanoušky fotbalu po celé republice. Protože jeho bonmoty a humor, který je tak prospěšný náš život, byly vždy velkým posluchačem osvěžením pro čtenáře a sportovními zprávami v rozhlasu nebo v televizi,“ uvedl Trávníček. Více o tomto trenérovi se dočtete v oblíbeném seriálu.

Salonky jsou proslulé tím, že představují osobnosti, které se něčím proslavily. To beze zbytku platí o herci a loutkoherci Jiřímu Knihovi, který se před nedávnem stal čerstvým držitelem Ceny Thálie. V současné době tento hradecký rodák, jenž jako kluk začínal v Divadle Jesličky Josefa Tejkla v Základní umělecké škole Střezina, byl spoluzakladatelem zdejšího Divadla DNO a hostoval v Klicperově divadle, působí v pěti pražských divadlech. „Mojí hlavní ambice je nevyhořet, mít stále herecky žánrově pestrost a vědět, proč to dělám,“ prozradil v rozhovoru pro Salonky herec, jenž už má za sebou velké množství rozmanitých rolí.

Jako konzervátorka strávila celou svou profesní dráhu v Muzeu východních Čech Hradce Králové. Tam se nyní Věra Dvořáčková z nedalekých Smiřic vrátila zpět nikoli ve svém oboru, ale jako sběratelka rozmanitých hraček. V krásných prostorách lapidária této muzejní instituce má totiž velkou, kouzelnou a divácky velmi přitažlivou výstavu nazvanou Kouzlo hraček. „Sbírám hračky, které mě něčím zaujmou, je to taková všehochuť,“ pozvala na výstavu hraček v muzeu sběratelka.

V říjnu letošního roku převzalo vedení při slavnostním večeru ve filharmonii Královéhradeckého kraje Cenu sociálních služeb v kategorii Osobnost v sociálních službách. Terénní pracovník hradecké charity Petr Macl už více než čtvrt století pracuje s lidmi bez domova. „Není to vždy jednoduché. Před lety mě dohnal i syndrom vyhoření. Od té doby už si nemyslím, že jsem ten, kdo spasí svět. Moje práce mě ale přesto pořád baví a je příjemná, když vám někdo řekne, že to má smysl,“ sdělil Macl v rozhovoru prosincového magazínu Salonky.

Letošní poslední magazín Salonky, který je opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové . Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek