Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nábřeží řemeslníků v Hradci po 18 letech končí, přesunout se má do Pardubic

13. 12. 2023

page.Name
Letošní 18. ročník Nábřeží řemeslníků byl v Hradci Králové tím posledním. Tradiční akce, na kterou se každoročně sjížděla stovka řemeslníků a na Tylově nábřeží ji navštěvovaly tisíce lidí, se v roce 2024 neuskuteční. Pořadatelé se tak rozhodli kvůli údajně nízké dotaci města, která měla pokrýt zhruba pětinu celkových nákladů. Zatímco pořadatelé z Dobrého divadla jednají o přesunu akce do Pardubic, radnice má podle náměstkyně pro kulturu Ilony Dvořákové (nezávislá) plán, jak obdobnou akci v trochu jiném formátu v Hradci zachovat.

Nábřeží řemeslníků bylo tradiční součástí cyklu Hradecká nábřeží. Letos v květnu došlo už její 18. ročník. Na Tylovo nábřeží se vždy na jaře sjížděla zhruba stovka řemeslníků. Podle pořadatelů letos akci zavítalo asi pět tisíc návštěvníků. Na místě si děti i rodiče mohli řemesla vyzkoušet ve 30 tvůrčích dílnách. K nejoblíbenějším patřila sklářská huť, kováři i hrnčíři.

Akce tradičně pořádala organizace Dobré divadlo. Podle jejího ředitele Tomáše Langra příští ročník padl kvůli nízké dotaci ze strany města. „Náklady na celou akci vlivem obecného zdražování služeb vystoupaly na 490 tisíc korun, město nám na další ročník schválilo 100 tisíc. Bohužel nemáme tak silné sponzory, kteří by dokázali rozdíl zaplatit,“ uvedl Langr v tiskové zprávě a zároveň se opřel do náměstkyně pro kulturu Ilony Dvořákové. „S novou náměstkyní pro kulturu zažíváme nepřízeň, a tak naše žádosti o dotace končí neúspěšně. Město nám tím dávám najevo, že o naší aktivitě nestojí,“ napsal Tomáš Langr.

Náměstkyně Dvořáková takové nařčení pro Salonky odmítla. „Tisková zpráva se ke mně oficiální cestou vůbec nedostala. Nábřeží řemeslníků byla jedna z moc hezkých akcí v centru Hradce. V poslední době už tam ale byly určité problémy. Původně měla být ta akce dvoudenní, pak jednodenní za stejnou a podobně. Máme i trošku negativní zpětnou vazbu od některých těch řemeslníků,“ řekla Salonkám Ilona Dvořáková. Zároveň odmítla, že tím způsobem ovlivňovala rozhodnutí komise, která výši dotace schvalovala. 

Nábřeží řemeslníků pod taktovkou Dobrého divadla tak v Hradci skončí. Zůstat by ale mělo ve východních Čechách. „O Nábřeží řemeslníků okamžitě projevili zájem zástupců Pardubic, takže by to Hradečané měli blízko,“ prozradil Tomáš Langr. Zda to bude už na jaře 2024, je ovšem otázkou. O novou akci v centru města představující tradiční řemesla, stojí prý i Hradec Králové. Její konkrétní podobu zatím ale náměstkyně Dvořáková neprozradila. „V každém případě ale chceme obdobnou akci v trochu jiném formátu v Hradci zachovat a už máme plán na to, jak to uděláme,“ skončila náměstkyně pro kulturu.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera