Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

OBRAZEM: Ná náměstí už jsou stánky i kluziště. Zítra začínají vánoční trhy

7. 12. 2023

OBRAZEM: Ná náměstí už jsou stánky i kluziště. Zítra začínají vánoční trhy 0 snímků
Už v pátek v 10 hodin dopoledne vypuknout na Velkém náměstí letošní vánoční trhy. Potrvají až do 22. prosince a návštěvníky lákají na téměř sto prodejních stánků, bohatý kulturní program s řadou koncertů nebo dětskou zónu. Velkou letošní novinkou je umělé venkovní kluziště. Malí i velcí návštěvníci trhů si budou moci zabruslit pod širým nebem přímo na náměstí poblíž morového sloupu. Vstup na kluziště o velikosti 24x10 metrů bude zdarma. Podívejte se ve fotogalerii, jak jsou pořadatelé na zítřejší zahájení trhů připravení.

Vánoční trhy se na největším a nejnavštěvovanějším hradeckém náměstí uskuteční teprve podruhé. Do roku 2019 se pravidelně konaly na Masarykově náměstí, které je od historického centra vzdálené několik stovek metrů. Když radnice přišla s novým formátem trhů na Velkém náměstí, dvakrát jejich konání na poslední chvíli znemožnila epidemie covidu. Vyšlo to až v loňském roce. A podle vedení města to byla premiéra velmi úspěšná. Hned první den navštívilo trhy několik tisíc zvědavců. Mnozí z nich se v dalších dnech opakovaně vraceli.

"Jsem nadšená. Mám obrovskou radost, že na trhy přišla spousta lidí. Myslím si, že Hradec má konečně tu správnou vánoční atmosféru. Věřím, že se vánoční trhy na Velkém náměstí stanou tradicí, nevidím důvod, proč by tomu tak být nemělo," řekla Salonkám loni v prosinci hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). A podle všeho se vánoční trhy v historickém centru města opravdu tradicí stávají.

Letošní vánoční trhy začnou už zítra, v pátek 8. prosince v 10 hodin dopoledne. Stejně jako loni potrvají dva týdny. Otevřeno bude v pondělí od 12 do 18 hodin, od úterý do čtvrtka od 11 do 18 hodin, v pátek a sobotu vždy od 10 do 20 hodin a o nedělích od 10 do 18 hodin. Trhy skončí v pátek 22. prosince v 16 hodin. Podle náměstkyně primátorky pro kulturu Ilony Dvořákové (nezávislá) se může provozní doba stánků s občerstvením prodloužit v případě zájmu návštěvníků až do 22 hodin.

Stovka stánků nabídne letos širší sortiment

Pokud zněla při loňské premiéře z úst návštěvníků nějaká kritika, týkala se vesměs nedostatečného sortimentu u stánků, kde výrazně převažovalo občerstvení nad vánočním sortimentem. To by se letos mělo částečně vylepšit, byť milovníci dobrého jídla a pití rozhodně o své nepřijdou. Ze zhruba stovky stánků, které budou rozmístěny v prostoru mezi katedrálou sv. Ducha a morovým sloupem, jich bude nabízet občerstvení asi polovina. Těšit se můžete na tradiční vánoční pochutiny, jako jsou trdelník, pečené kaštany, frgály, štramberské uši nebo medové perníčky. Na své si přijdou i ti, kteří dávají přednost sýrům, klobásám, bramborákům nebo zabijačkovým specialitám. Na zahřátí pak může přijít vhod punč, medovina nebo svařák.

„Letošní trhy budou lepší z hlediska rozmístění stánků. Snažíme se také vylepšovat nabídku. Určitě se můžete letos těšit na více stánků s vánočním sortimentem,“ láká na trhy náměstkyně Dvořáková. Pokud se na trhy vydáte nakoupit dárky pod stromeček, najdete zde například ručně vyráběné svíčky, ručně malované kabelky a peněženky, okrasnou a dekorační keramiku, vánoční ozdoby, formičky a vykrajovátka na cukroví, jmelí, hrníčky s potiskem, ručně vyráběná mýdla nebo dřevěné hračky. Širokou nabídku nabízejí i prodejci oblečení. Na letošních trzích budete moct pořídit vlněné ponožky, pyžama, zimní čepice či šály nebo výrobky z ovčí vlny.

Bruslit na Velkém náměstí bude možné zdarma

Stánky trhovců ale zdaleka nebudou to jediné, na co se můžete během dvou týdnů na Velkém náměstí těšit. Mezi morovým sloupem a kostelem Nanebevzetí Panny Marie najdou vyžití především děti, ale nebude tu chybět také odpočinková zóna. Navštívit bude možné historickou střelnici, kováře nebo se svézt na kolotoči. I letos bude součástí vánočních trhů také bohatý kulturní program. Na pódiu pod starou radnicí se během dvou týdnů vystřídají skoro čtyři desítky umělců. Každý den jsou v plánu nejméně dva koncerty. Těšit se můžete například na Michala Horáka, Ilonu Csákovou, Davida Deyla nebo Kateřinu Brožovou. Chybět nebudou ani různé hradecké sbory a orchestry.

Největší letošní novinku je pak bezpochyby venkovní kluziště, které v tomto týdnu vyrostlo přímo na Velkém náměstí v prostoru mezi morovým sloupem a kašnou. Umělá plocha o rozměrech 24x10 metrů bude bruslařům k dispozici zdarma každý den trhů vždy od 10 do 20 hodin. U kluziště, které bude pravidelně v ranních hodinách procházet údržbou, umístili organizátoři také speciální osvětlení a lavičky s gumovou pochozí plochou. V jeden moment může na kluzišti bruslit až 35 lidí. „Venkovní kluziště považuju za úžasnou věc, která přiláká na vánoční trhy ještě více Hradečáků. Pevně věřím, že vánoční trhy na Velkém náměstí budou každým rokem lepší a lepší,“ pochvaluje si novinku náměstkyně Dvořáková. Kluziště bude na Velkém náměstí přístupné až do 26. prosince. Hradečáci by ale měli mít možnost bruslit pod širým nebem i během dalších zimních měsíců. V novém roce by se mělo kluziště postupně přesunout například na Masarykovo náměstí nebo k fotbalovému stadionu.

Pokud už nyní přemýšlíte, že na vánoční trhy na Velké náměstí vyrazíte, máme pro vás také několik tipů k dopravě. Pohodlný způsob, jak se na vánoční trhy dopravit, nabídne i letos speciální autobusová linka. Její provoz obstará speciálně vyzdobený elektrobus, kterým se můžete svézt zcela zdarma. „Pendlovat bude mezi terminálem hromadné dopravy a Adalbertinem s mezizastávkami Hlavní nádraží, OD Tesco a Atrium, Centrál, Muzeum, Magistrát města a Velké náměstí.  Z terminálu hromadné dopravy bude linka jezdit v intervalu 30 minut, a to o pondělcích od 13 do 18 hodin, v ostatních dnech od 11 do 18 hodin s výjimkou 22. prosince. To od terminálu vyjede poslední autobus v 15 hodin a z Velkého náměstí v 15:09,“ informoval o vánoční lince náměstek primátorky odpovědný za oblast dopravy Miroslav Hloušek (ODS). Pokud se přesto rozhodnete vyrazit na trhy autem, můžete využít bezplatné parkoviště u koupaliště Flošna nebo zpoplatněné parkovací domy Jana Gayera a Regiocentrum. Parkoviště přímo na Velkém náměstí je až do konce roku uzavřené.

Veškeré informace ke konání vánočních trhů, například přehled stánků, jízdní řád vánoční linky i doprovodný kulturní program, naleznete na speciálních webových stránkách Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která adventní program organizuje www.vanocevhradci.cz.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek