Neděle

16. června 2024

Nyní

20°

Zítra

23°

Svátek má

OBRAZEM: U muzea začaly zasněžené adventní trhy, potrvají do neděle

1. 12. 2023

OBRAZEM: U muzea začaly zasněžené adventní trhy, potrvají do neděle 0 snímků
V okolí historické budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží začal dnes v 15 hodin 34. ročník tradičního Muzejního adventního trhu. Těšit se můžete na téměř stovku producentů, řemeslníků a prodejců s širokou nabídkou adventních věnců, dekorací, perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla a mnoho dalších produktů. Venkovní tržiště bude zdarma přístupné dnes do 20 hodin, v sobotu od 9 do 19 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin.

"Muzejní trh se letos odehraje opět pouze ve venkovních prostorách, protože interiéry muzea jsou obsazeny stálou expozicí a aktuálními tematickými výstavami. Všechny ale budou od pátku do neděle přístupné za zvýhodněné vstupné a připraveno je celkem šest komentovaných prohlídek s jednotlivými kurátory," uvedla mluvčí muzea Lucie Peterková. Vstup na venkovní tržiště bude zdarma.

Během konání trhů budou pro návštěvníky otevřeny výstavy, stálá expozice dějin Hradce Králové Cesty města, archeologická výstava sezony Měnící se svět - poslední lovci a první zemědělci ve východních Čechách, mykologická výstava, výstava Jan Žižka - husité ve východních Čechách a výstava Kouzlo hraček.

Venkovní tržiště v okolí muzea a v ulici Palackého bude patřit téměř stovce producentů, řemeslníků a prodejců s nabídkou adventních věnců, dekorací, perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla či perličkových ozdob z Poniklé a mnoho dalších produktů. Zúčastní se také řemeslníci ocenění titulem "Nositel tradice lidových řemesel České republiky" a také výrobci dodržující tradiční výrobní postupy zapsané na republikovém Seznamu nemateriálních kulturních statků ČR nebo na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva, uvedlo muzeum.

Program uvnitř muzejní budovy v sobotu a v neděli nabídne speciální dílny s řemeslníky, z nichž někteří jsou držiteli ocenění "Zlatý kolovrat" nebo "Nositel tradice lidových řemesel".
"Ve vestibulech tak bude možné nahlédnout pod ruce formířů a vyzkoušet si například techniku modrotisku zapsanou na reprezentativním seznamu UNESCO, objevit kouzlo zdobených perníčků, vyzkoušet si drátování nebo tkaní na kolíkovém stavu. Nezapomene ani na vánoční zvykosloví, které představí Spolek lidové tvorby Hradec Králové. V dětském ateliéru si zájemci v samoobslužné dílně vlastnoručně vyrobí vánoční ozdoby," uvedla etnografka muzea Martina Vlčková.

Tradice adventního trhu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové sahá až k předvánočním trhům drobného umění a uměleckého průmyslu pořádaných uměleckoprůmyslovým muzeem v Hradci Králové v roce 1904. První ročník novodobých, tehdy ještě Vánočních trhů, se uskutečnil 1. a 2. prosince roku 1989. Zřizovatelem Muzea východních Čech v Hradci Králové je Královéhradecký kraj. Historická budova muzea na Eliščině nábřeží od architekta Jana Kotěry je národní kulturní památkou, patří městu Hradec Králové.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek